Connect with us

#ФАЦИ

150 регионални радија во исто време ќе ја пуштат новата песна на „Парни ваљак“ како последен поздрав до Аки

„Поново” е последната песна на Аки Рахимовски и кај нас ексклузивно ќе се емитува во 15 часот на шест радиостаници. Метрополис Радио Мрежа, Бубамара, Скај радио, Супер радио од Охрид, како и на две интернет-радиостаници – Анторис радио и радио Мост во исто време ќе ја објават песната.  „Кроација рекордс“ и  „Парни ваљак” во спомен на Аки ја покренаа иницијативата преку која, на посебен начин, се простуваат од Рахимовски. Повеќе од 150 регионални радиостаници во исто време ќе го емитуваат синглот и на тој начин ќе испратат последен поздрав до музичкиот великан.Синглот „Поново” е на Хсеин Хасанефендиќ Хус и требаше да го најави новиот албум на „Парни ваљак“ и за нивната скорешна голема турнеја…– Најзначајниот рок-бенд на нашите простори со песната „Поново” се збогува со човекот чиј живот беше музиката, кој со својата неуништлива енергија стана синоним за врвен фронтмен и пример за генерации. Аки наеднаш нè напушти, но неговиот дух и глас ќе останат засекогаш впишани во сите нас кои пораснавме со „Парни ваљак”, се заљубивме, се смеевме и плачевме, се вели во заедничкото соопштение на „Кроација рекордс“ и на „Парни ваљак”.

Вчера, на Градскиот плоштад во Скопје, пред „Пелистер”, на Аки му беше оддадена почит со отворање книга на жалост, а се пуштаа песни на  „Парни ваљак“.

Фото: С.Хујзак

Извор: Репортер.мк

#ФАЦИ

Ареа ќе одржи акустичен концерт во Битола на 7. октомври

 

Ареа ќе одржи акустичен концерт во Битола, на 7. октомври. „Предходната година го издадовме новиот албум „Љубов е“ и до сега имавме повеќе, концертни настапи во повеќето места во Македонија меѓу кои и во Битола. Овој пат решивме тоа да биде акустичен концерт, каде во една поинаква и поинтимна атмосфера публиката ќе може да ужива во нашите песни.

Концертот под наслов „Area Unplugged“ ќе се случи за прв пат на сцената во Центарот за култура во Битола, со почеток во 20 часот,“ информираат од Ареа.

Continue Reading

#ФАЦИ

Песни од Тоше, Гоце Арнаудов, Влатко, Есма, Драган Вучиќ на канцерот „Легендите живеат вечно“

 

Под мотото „Легендите живеат вечно“, на 28-ми октомври во „Македонска филхармонија“ ќе се одржи концерт во чест на оние кои прерано си заминаа, со цел да им се одаде почит за се она што го оставија зад себе. Ја испишаа музичката историја, а можеа уште толку многу.

 

Ќе се пеат песните на  Тоше Проески,  Влатко Илиевски,  Есма Реџепова, Гоце Арнаудов, Зафир Хаџиманов, Драган Вучиќ како и многу други. Картите за овој настан се веќе пуштени во продажба и истите ќе имате можност да ги купите преку продажната мрежа на www.kupikarta.com, Розе Веро 2 и ЈК Травел во Бисер.

 

 

 

Continue Reading

#ФАЦИ

Архитектот Лука, нова љубов на Тамара

 

Поп-пејачката Тамара Тодевска има нова љубов. Таа веќе неколку пати сподели фотографии,  а станува збор за Лука Радовиќ, архитект и дизајнер од Скопје. Дека има нова љубов веќе наголемо се  зборува и низ чаршијата.

 

Тамара неодамна се разведе од својот сопруг Александра, со кого беше 7 години во брак. Тие имаат две деца, Дарен и Хана. И покрај разделбата со Мачка не е тајна дека тие се во коректни односи, заради децата, а заедно ги прославуваат и родендените на децата, и неодамна објавија заеднички фотографии.

 

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020-2023

error: