Connect with us

#ЖИВОТ

3 карактеристики кои секој маж треба да ги има за да биде вреден на љубовта: Една го прави вистински џентлмен!


Секоја жена има нешто што и е важно што избраниот од нејзиното срце поседува особини или особини на карактерот за да преживее со него во емотивна врска.

Меѓутоа, експертите за врска тврдат дека скоро сите жени се уште имаат три квалитети што ги бараат кај мажите за да бидат достојни за нивната љубов.

Дарежливост

Жените веруваат дека великодушноста е карактеристика на мажот на кој можат да му веруваат. Ако мажот е скржав во пари и подароци, жените го доживуваат како знак дека не е подготвен да даде дури и емотивно.

Дарежливоста е знак на џентлменство и доказ дека мажот е подготвен за врска и колку и да звучи чудно, тоа е знак дека можете да му верувате дека е тука за вас, бидејќи на тој начин тој ви дава до знаење и не е се плаши од одговорност.

Заштита

Маж на кого жените можат да му веруваат е оној кој се грижи за нивната физичка благосостојба. Тој се грижи за состојбата на нејзиниот автомобил, дома, проверува после излегување дали неговата партнерка пристигнала дома … Тој е човек кој внимателно го слуша својот избраник додека разговара со неа.

Природата ги учи луѓето да го штитат она што го ценат. Ако мажот покажува дека се однесува заштитнички кон жената, тоа е знак дека тој е маж на кој може да му верува. Вистинските господа, како што толкуваат дамите, покажуваат љубов преку она што го прават, а не она што го велат. Тој знае дека чувството дека жената е заштитена со него е вистинскиот начин да го освои нејзиното срце.

Доверба

На доверлив маж му е грижа за тоа како се чувствува жената. Тој разговара со својата партнерка за да се увери дека тоа што го прави и одговара, во контекст на врската и воопшто во животот. Довербата се гради со текот на времето, но за да можат жените да ја достигнат, важно е пред нив да има маж на кого можат да му веруваат.

Значи, кога мажот започнува да се консултира со жена пред да донесе одлуки што го менуваат животот, тој покажува дека свесно избира да биде човек на кого може да му верувате.#ЖИВОТ

Буре вино на аукција во Франција продадено за 800.000 евра

Буре вино „Corton Renardes Grand Cru“ од гроздоберот од 2021 година, е продадено на хуманитарна аукција – за 800.000 евра. Ова е рекорд во наддавањата, според аукциската куќа „Сотби“.

Дел од приходите ќе ѝ бидат подарени на Националната федерација за солидарност со жените, а дел – на Институтот „Кири“. Првата организација се бори против насилството врз жените, а втората спонзорира медицински истражувања за борба против ракот на дојката. Организаторите на наддавањето потсетија дека ова е најстарата хуманитарна аукција на вино во светот. Основана е 1859 година и речиси секоја година се нудат над 500 видови вино. На 161-то наддавање годинава, поради неповолните временски услови, винарите учествуваа со само 349 буриња, додека лани бројката достигна 630 буриња.

„Нов рекорд на аукцијата за ’Претседателското буре‘ (приходите ќе одат во добротворни цели) – одбраното вино беше продадено за 800.000 евра по 15-минутна битка на наддавањето“, објави аукциската куќа на Твитер.

Уникатноста на серијата лежи во тоа што виното се точи во специјално буре од бургундиски даб од највисок квалитет, со волумен од 228 литри, дизајнирано од мајсторот Франсоа Фрер. Во 2020 година „Претседателското буре“ беше продадено за 780.000 евра.

Continue Reading

#ЖИВОТ

Астрологија: 30 ноември е најнесреќниот ден во годинава

Астролози велат дека овој турбулентен 30 ноември речиси на никого нема да му донесе пријатни нешта. Доколку владее чувство дека ништо не оди на добро, вината е во влијанието на планетите, пишува „Мондо“.

Емоциите ќе се загреат до крајност – овој 30 ноември е најопасниот ден оваа година и затоа е многу важно да се контролирате за да не правите некои „глупости“ кои, според наводите, скапо ќе Ве чинат во иднина. Ноември се покажа како тежок месец. На крајот на есента секогаш има многу работа, но оваа година и ѕвездите се потрудиле да го отежнат животот на сите. Така, последниов ден од месецот се покажа како најопасен оваа година.

Подгответе се за внатрешни бури. Негативните чувства ќе бидат пренагласени на сите полиња. Сè што порано Ве мачело, а што сте „го заборавиле“ – повторно ќе дојде до израз. Не се исклучени ниту нови судири. Астролошките совети гласат – не размислувајте за минатото, живејте во сегашноста и обидете се да ги контролирате своите емоции. Исто така, деновиве е подобро да се биде внимателен и со туѓинците. Може некој да биде измамен, па затоа треба ушите и очите да се чуваат отворени.

Ова е многу незгоден период, велат астролозите, бидејќи „една искра е доволна за сѐ да избувне во пожар“. Внимавајте на зборовите, за да не бидете погрешно протолкувани. Сè што правите, правете го со дополнителна грижа.

Но, и покрај негативноста овој период и мислите дека ќе се случат лоши работи, според познавачите, ако се размислува „на добро и ширење љубов“, ќе се ублажи сѐ она што овој ден го носи со себе.

Continue Reading

#ЖИВОТ

НАСА ја планира во февруари првата мисија од програмата за враќање на Месечината

Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека планира да ја започне својата мисија „Артемида еден“ во февруари. Тоа го означува почетокот на американската програма за враќање на мисии на Месечината.

Мисијата првично беше планирана да биде до крајот на оваа година. Тоа ќе го означи вистинското лансирање на програмата Артемис со која САД планираат да носат луѓе на Месечината, вклучувајќи ја и првата жена.

Првиот лет ќе биде без астронаути на леталото, новата голема ракета на НАСА наречена SLS треба да ја однесе капсулата Орион до Месечината и да се врати на Земјата.

– Можноста за лансирање во февруари се отвора на 12., а нашата последна шанса во февруари е 27 февруари, изјави на прес-конференција Мајк Сарафин, одговорен за мисијата. 

Continue Reading
Advertisement

Инста

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020

error: