Connect with us

#ФАЦИ

Ја пронајдов својата терапија за паничните напади: патописката Кристина Паскоска анксиозноста ја лекува со патувања низ селата во Македонија

Патописката Кристина Паскоска е дипломиран етнолог и антрополог, истовремено сопруга и мајка, романтична душа. Сака да патува и од дете има пасија да ги запознава селата и да истражува оти е вљубена во убавините во Македонија. Но, ретко кој знае дека токму паувањата ѝ помогнале да ги надмине паничните напади и анксиозноста со кои се соочува долго време.

Во интервју за „Репортер“, таа ни откри многу за себе. Од идејата да студира на Етнологија и антропологија, за да ги осознае убавините на нашата држава, до сите премрежја заради анксиозноста која токму со овие патувања ја надминува.

Досега посетила безброј македонски села и градови, но бидејќи немала можност да ги сподели своите импресии со светот, дошла до идеја да го отвори блогот „Мекам“ со патописот за мегалитската опсерваторија Кокино, во Старо Нагоричане. На овој начин, патувајќи од село до село, успева да го најде мирот, особено да се обиде да го надмине стравот кога ќе почнат паничните напади.

Пасоска признава дека уште од најрана возраст се соочува со анксиозност и панични напади, иако тогаш не го знаела точниот термин за она што ѝ се случува. Вели дека не прима никаква терапија за неа, освен што зема витамин Б6 и магнезан неуро и применува вежби за дишење. Таа ни откри дека својот спас го нашла во патувањата, кои воедно се нејзина терапија и излез од негативноста што се создрава при презаситеноста од наметнатните правила во општеството.

На прашањето како ја поврзала анксиозноста со патувањето, таа вели: „Кога за првпат бев во природа, воочив две верзии од себеси. Една верзија која живее во хаотично папсано општество, се бори да излезе на крај со себе си и околината, каде што анксиозноста влијае негативно, и друга верзија која живее на село, истражува, ужива и мекнее, каде што добива сила и полна енергија да ја канализира анксиозноста позитивно. Втората ја сакам повеќе.“

Таа додава дека откако почнала да патува, се пронашла себеси и сфатила дека е родена за ова што го прави. Научила како да ја совладува анксиозноста преку еден креативен начин.

„Интересно е што, пред да одам на пат, се подготвувам психички и во глава ми се појавуваат безброј прашања, премногу размислувам за тоа како ќе биде, со што ќе се сретнам таму, ми се пројавува страв од непознато, доживувам благи панични напади и итн. Меѓутоа кога ќе стапнам на местото, кога ќе се соединам со природата, кога ќе го почувствувам воздухот полн со мириси, сè тоа се брише, сите залудни тревожења ги снемува“, искрена е Паскоска.

Покрај тоа што обожава да патува, Паскоска сака и да танцува. Љубовта кон танцот ѝ се родила уште како дете и го смета за свој медиум. Пробала да посетува школо за танц, но се откажала откако сфатила дека ѝ е премногу вештачки да учи нечии чекори. Сепак, иако самоука, и покрај сите препреки кои ги доживеала, успеала да го исполни сонот да настапува по дискотеки.

„Сето тоа апстрактно парче емоција, кое вирее од длабочината на мојата душа, тоа што не можам со зборови да го искажам, го покажувам преку танцот било да е гнев, нервоза, презаситеност, бес, па и радост, љубов и среќа. Танцот исто така се вбројува во низата на „медикаменти” кои ми помагаат при анксиозноста и други човекови состојби на умот. Додека танцувам, јас дишам полесно. Танцот и музиката се мојот лек“, вели Паскоска за „Репортер“.

Лани за време на карантинот, таа неколку пати сподели интересни видеа како танцува на електронска музика.

„Танцот е борба, преку него искажував сè што ми смета онаму каде што живеам. Видеата беа на еден начин и револт. Се стекнав со нова улога, мајка, а живееме во осудливо општество. Секој ден објавував видеа и се соочував со предрасуди, дискриминација. Ми велеа дека сум мајка и не смеам да танцувам, а се чудеа и како сопругот ми дозволува“, отворено говори таа за предизвиците со кои се соочила изминативе години.

Паскоска ги советува сите оние кои имаат анксиозност да ја прифатат како нормална, природна состојба која 99% од светот ја има.

„Заедно сме во ова сите и што побрзо се прифати, толку е подобро за себеси. Изнајдете начини преку кои ќе ја совладате, правете нешто што ве радува и преселете се на село. Јас веќе размислувам тоа да го сторам. Таму сме сите, свои на своето. Но, ако не можете, вежбајте, танцувајте, пишувајте и одржувајте го умот здрав со позитивни мисли“, додава таа.

Марија Прличкова 

Извор: Репортер.мк

#ФАЦИ

Петар дојде на аудиција за вработување, а јас бев во жирито, си реков ’види што убав е дечково‘: Љубовната приказна на Емра Куртишова 

Македонската актерка Емра Кутришова неодамна се омажи со својот колега, актерот Петар Стојанов. По три години врска двојката реши да се венча, а свадбата беше во Гевгелија, од каде што е Петар. Емра вели дека имале преубава свадба за која сè уште се зборува. Конечно успеа да ги присобере впечатоците, па во разговор за Репортер ни ја откри и љубовната приказна со сопругот, но и како поминел подготовките околу свадбата. Зборуваме и за идните планови во однос на нејзината кариера.

По 7 јуни, еве уште се зборува за свадбата и баш тоа ми буди радост и ми дава до знаење дека навистина гостите заедно со мене и Петар си поминаа прекрасно“, ни открива актерката Куртишова. На прашањето како сега се чувствува во брак, вели: Искрено, не е ништо поразлично бидејќи ние веќе подолг период живееме заедно. Тоа е доказ дека таа хартија не менува ништо, единствено што на некој начин се официјализира врската. Така што сè си е како што било и до сега. Единствено што сменив, е што освен што го задржав моето презиме, го додадов и неговото, и секако се тоа со заеднички договор‘, ни откри Емра, која публиката ја засака како Исура, од хит-серијата „Преспав“.

Свадбата беше во Гевгелија. Немало многу гости, туку прославата била во најтесниот круг на семејството. Но како и секоја свадба, така и оваа поминала со малку драма.

„За нервозите околу свадбата ангажирани беа сите околу мене, јас бев многу опуштена. Не знам како ми успеа, но, навистина ништо не допираше до мене, едноставно сакав да ми е мирно во душата. Но, пак не беше сè подмачкано. Бидејќи дента патувавме од Скопје и секако чичко Марфи мораше да вмеша прсти, врвот беше дека јас и Петар доцневме на сопствената свадба, не многу долго. Па кога стигнавме наместо ние да ги пречекаме гостите, се случи обратно. Сега кога ќе се присетиме на тој момент ни делува како од некоја комедија, и навистина беше смешно“, вели Емра и додава: Најважно е дека сè помина во најдобар ред, беше убава мини свадба за паметење.

Атмосферата се вжешти кога Петар го зеде микрофонот и буквално не го остави … па, со оглед на тоа колку го крена расположението се пошегував и му предложив во слободно време да пее на свадби, на што ми одговори дека ќе размисли“, се шегува актерката. Таа ни откри и дека немале обичаи бидејќи свадбата ја правеле во работен ден. Сè почнало и завршило во ресторанот, вели актерката, и затоа што биле растоварени од сите обичаи, имале повеќе време за убава веселба.

Интересна е и нивната љубовна приказна, за која Емра првпат открива во разговорот за Репортер. “ Искрено да ти кажам, љубовта почна необично и неочекувано. Во 2018 имаше аудиција за вработување на нови актери во Театарот за деца и младинци. По некоја случајност јас бев дел од жирито и тогаш прв пат го видов Петар. Кога излезе на сцената, си помислив ’види што убав е дечково хаха‘. Морам да признаам дека му личеше сцената и имаше потенцијал за да се вработи и стане дел од театарот. Така и бидна“, искрена е актерката Куртишова-Стојанова и додава: Нашиот прв заеднички процес во театарот беше претставата „Едвард раце ножици“ каде почнаа првите љубовни искри, ама од негова страна, а јас ’се држев бев ’како незаинтересирана. Тој момент не траеше долго, не можев да му одолеам и се случи љубов. Почнавме да живееме заедно и сфативме дека добро ни оди, па решивме да се земеме“.

Заедничката работа во театарот, кога се и колеги и во љубовна врска, колку и да е добра, некогаш носи непријатни моменти, кавги. Па зборуваме и за тоа, на што актерката вели: „Реално тоа до сега се нема случено, но, не е чудо да се случи. Приватноста се остава на влезот пред театарот, наша задача е со полна концентрација да си ја одиграме претставата, а проблемот да се реши по завршувањето на истата. Јас и Петар сме различни во карактерите, ама сметам дека тоа е причината зошто сме заедно. Секако дека нè привлекуваат исти нешта и тоа го прави балансот во врската“, открива таа.

Емра во моментов е во Србија, каде подолг период работи на филм и серија. Но, засега, вели таа не смее да открива многу, бидејќи сè уште е рано. И оваа година зад себе имаа успешна работа во Театарот за деца и младинци. Ни откри дека на куклениот фестивал во Подгорица, со претставата „Палешка“ таа и нејзиниот колега Мартин Јорданоски добиле награда за партнерска игра. Потоа се случила претставата „Роња“ која сè уште ги добива сите главни награди од фестивалите. „Морам да признаам дека оваа претстава е една од поубавите во нашиот театар, и топло ја препорачувам на сите оние што не ја гледале.

Во моментов во театарот се работи „Франкенштајн“ и со нетрпение ја очекуваме премиерата“, раскажува таа. Публиката ја засака како Исаура, па ја прашаме дали мисли дека е време да ѝ се врати на телевизијата и дали ќе има нова сезона на хит-серијата?

“ Преспав ми фали веќе две години, и не само мене. Публиката си го кажа своето, серијата помина со огромен успех, а, за тоа се доказ бројните пораки кои ги добивам на Инстаграм. Секоја успешна приказна си има свое продолжение, па да се надеваме дека тоа ќе се случи и со Преспав, открива Емра.

Александра Георгиев

 

 

Continue Reading

#ФАЦИ

Пандев го гледаше Елмас во Наполи

Поранешниот капитен на Македонија, Горан Пандев присуствуваше на натпреварот во Џенова, меѓу неговиот поранешен клуб и Наполи. Имаше можност да го гледа својот наследник во репрезентацијата, Елиф Елмас, кој не се прослави на овој натпревар.

Елмас успеа да добие жолт картон по само 13 секунди игра и со тоа да собори еден неславен рекорд во историјата на италијанскиот фудбал. Напаѓачот жестоко стартуваше над противничкиот играч Гудмундсон. За потсетување, натпреварот меѓу Џенова и Наполи заврши без победник 2:2.

 

Continue Reading

#ФАЦИ

Караванот „Македонијо во срце те носиме“ патува во Велес

Проектот со потписот на Скендеровски продукција, а во чии рамки 12 македонски изведувачи препеаја исто толку родољубиви песни, сите во нов аранжман од маестро Николче Мицевски, има цел да им се продолжи векот на песните и да се испрати порака особено до  младите генерации  за нивната земја и нејзиното наследство.

 

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020-2023

error: