Connect with us

#ФАЦИ

Ако возeњето мотори е втор пубертет, дај боже цел живот да ме држи, искрено со детскиот кардиохирург Владимир Чадиковски

Муабетот со доктор Владимир Чадиковски, детскиот кардиохирург, не може да биде досаден. Сеедно дали е за хирургијата, љубовта кон моторите, времињата кога со „стокец“ фамилијарно оделе кај тетките во Италија, бракот, меракот по „Твитер“ и „Инстаграм“… За сè има по некоја приказна.

Последниве две години е моторџија. По долгите часови поминати во операциона сала, возењето мотор е издувен вентил за стресната работа. Вели дека има три мотори и куп кациги. Пасија за која раскажува со сто мераци.

„Веќе две години возам мотори и не можам да замислам да не возам. Легнувам и станувам со таа помисла. Моторџиите ми станаа другари и тоа се една посебна фела, кои се многу интересни. Практично, имам најмал стаж кај моторџииве, ама теоретски не им се давам“, раскажува доктор Чадиковски во интревју за „Репоортер“

Ни откри дека станал колекционер на мотори. „Имам три мотори, од сите три типа, ама на работа одам со GS 800, BMW. Е, сега, не сум некој чоперски тип, па така да се облекувам, ама и возењево мотори малку ми го смени стилот на облекување. Нормално е со годините да се дојде и до некоја таква фаза како ова со возењето. Некои се шегуваат, демек втор пубертет мажите доживуваат, ама па ако ова е втор пубертет, дај боже да ме држи цел живот“, искрен е детскиот кардиохирург.

Во неговата приватна приказна има од сè по нешто. Од часови и денови поминати со книгата поради изборот на професијата до театарот како најголемата љубов во неговото семејство.

„Кај нас дома само за театар се зборуваше. Сите познати имиња ни дошле дома. Но, ете, и јас и брат ми се запишавме на медицина, а не на професијата што ја работеше татко ми“, вели Чадиковски, чиј татко го изгради и создаде Театарот за деца и младинци.

Татко и сопруг. Од 2001 година е во брак со Елена, која е магистер на човечки ресурси. Го имаат синот Виктор, кој има девет години. На прашањето како реагира како татко кога Виктор ќе се разболи, вели: „Тогаш покажувам некоја нервоза. Ама интересно е што тогаш сопругата е доктор, не јас. Во тие моменти таа е главна, се јавува кај колеги, врти на телефони, мене не ме слуша, вика јави се ваму, таму. И добро е што така прави оти јас сум субјективен“, се шегува Чадиковски.

Во однос на бракот ни откри дека поради професијата, често мора да е отсутен од дома и дека е среќен што сопругата добро се справува со сето ова и ја држи фамилијата.

„Јас сум тежок лик и треба некој да ме издржи, не сум за фалење, професијата бара многу часови минати надвор од дома. И јас сум човек со мани, ама и ова што го работам искрено прави да си малку чуден. И оваа приказна трае со години, а таа, ете, се надевам дека уште долго ќе се справува со ова“, искрен е детскиот кардиохирург.

За него е познато и дека е прилично влијателен на „Твитер“, а неговите твитови се споделуваат и во медиумите, па и за ова раскажа во интервјуто на „Репортер“. За приватната приказна на докторот, како и за онаа во операционата сала, оти кардиохирургијата не секогаш има позитивен исход, сите успешни операции и добрата вест што ќе му ја соопшти на семејството што чека пред операционата сала, гледајте го интервјуто.

Александра Георгиев

 

Извор: Репортер.мк

#ФАЦИ

Ареа ќе одржи акустичен концерт во Битола на 7. октомври

 

Ареа ќе одржи акустичен концерт во Битола, на 7. октомври. „Предходната година го издадовме новиот албум „Љубов е“ и до сега имавме повеќе, концертни настапи во повеќето места во Македонија меѓу кои и во Битола. Овој пат решивме тоа да биде акустичен концерт, каде во една поинаква и поинтимна атмосфера публиката ќе може да ужива во нашите песни.

Концертот под наслов „Area Unplugged“ ќе се случи за прв пат на сцената во Центарот за култура во Битола, со почеток во 20 часот,“ информираат од Ареа.

Continue Reading

#ФАЦИ

Песни од Тоше, Гоце Арнаудов, Влатко, Есма, Драган Вучиќ на канцерот „Легендите живеат вечно“

 

Под мотото „Легендите живеат вечно“, на 28-ми октомври во „Македонска филхармонија“ ќе се одржи концерт во чест на оние кои прерано си заминаа, со цел да им се одаде почит за се она што го оставија зад себе. Ја испишаа музичката историја, а можеа уште толку многу.

 

Ќе се пеат песните на  Тоше Проески,  Влатко Илиевски,  Есма Реџепова, Гоце Арнаудов, Зафир Хаџиманов, Драган Вучиќ како и многу други. Картите за овој настан се веќе пуштени во продажба и истите ќе имате можност да ги купите преку продажната мрежа на www.kupikarta.com, Розе Веро 2 и ЈК Травел во Бисер.

 

 

 

Continue Reading

#ФАЦИ

Архитектот Лука, нова љубов на Тамара

 

Поп-пејачката Тамара Тодевска има нова љубов. Таа веќе неколку пати сподели фотографии,  а станува збор за Лука Радовиќ, архитект и дизајнер од Скопје. Дека има нова љубов веќе наголемо се  зборува и низ чаршијата.

 

Тамара неодамна се разведе од својот сопруг Александра, со кого беше 7 години во брак. Тие имаат две деца, Дарен и Хана. И покрај разделбата со Мачка не е тајна дека тие се во коректни односи, заради децата, а заедно ги прославуваат и родендените на децата, и неодамна објавија заеднички фотографии.

 

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020-2023

error: