Connect with us

#ФАЦИ

Бени ја поддржа Нора откако ја разрешија од директорската функција: Нема правда нема мир

Откако Нора Шаќири Марковиќ беше разрешена од функцијата в.д директор на Театар Комедија, нејзиниот брат Бени објави заедничка слика со порака „Нема правда, нема мир“. Бени за фотографијата го искористи слоганот што беше актуелен во време на протестите на Шарената револуција.

Нора беше разрешена пред неколку дена, откако еден од вработените во театарот ја пријавил за мобинг. На нејзино место беше поставена актерката Магдалена Ризова Черних, со што не се сложија вработените во театарот. Тие од министерството за култура побараа на местото на Нора да дојде Дарко Спасов.

По најавата дека е разрешена, Нора откри дека против вработениот што ја пријавил за мобинг, таа претходно покренала дисциплинска постапка, оти откако завршил колективниот одмор, тој иако немал слободни денови, пак заминал на одмор и за цело време додека бил отсутен од работа, постојано објавувал слики од патувањето. Нора тогаш додаде дека е незаконски разрешена, а таа е горда на сè што постигнале со Комедија во времето додека била на функција.

За потсетување, Нора беше назначена за в.д директор на театарот во февруари годинава, откако против тогашниот директор, глумецот Сашо Ристовски се поведе постапка за незаконско финансиско работење.

Нора Шаќири-Марковиќ: Моето разрешување е незаконско

Извор: Репортер.мк

#ФАЦИ

Ареа ќе одржи акустичен концерт во Битола на 7. октомври

 

Ареа ќе одржи акустичен концерт во Битола, на 7. октомври. „Предходната година го издадовме новиот албум „Љубов е“ и до сега имавме повеќе, концертни настапи во повеќето места во Македонија меѓу кои и во Битола. Овој пат решивме тоа да биде акустичен концерт, каде во една поинаква и поинтимна атмосфера публиката ќе може да ужива во нашите песни.

Концертот под наслов „Area Unplugged“ ќе се случи за прв пат на сцената во Центарот за култура во Битола, со почеток во 20 часот,“ информираат од Ареа.

Continue Reading

#ФАЦИ

Песни од Тоше, Гоце Арнаудов, Влатко, Есма, Драган Вучиќ на канцерот „Легендите живеат вечно“

 

Под мотото „Легендите живеат вечно“, на 28-ми октомври во „Македонска филхармонија“ ќе се одржи концерт во чест на оние кои прерано си заминаа, со цел да им се одаде почит за се она што го оставија зад себе. Ја испишаа музичката историја, а можеа уште толку многу.

 

Ќе се пеат песните на  Тоше Проески,  Влатко Илиевски,  Есма Реџепова, Гоце Арнаудов, Зафир Хаџиманов, Драган Вучиќ како и многу други. Картите за овој настан се веќе пуштени во продажба и истите ќе имате можност да ги купите преку продажната мрежа на www.kupikarta.com, Розе Веро 2 и ЈК Травел во Бисер.

 

 

 

Continue Reading

#ФАЦИ

Архитектот Лука, нова љубов на Тамара

 

Поп-пејачката Тамара Тодевска има нова љубов. Таа веќе неколку пати сподели фотографии,  а станува збор за Лука Радовиќ, архитект и дизајнер од Скопје. Дека има нова љубов веќе наголемо се  зборува и низ чаршијата.

 

Тамара неодамна се разведе од својот сопруг Александра, со кого беше 7 години во брак. Тие имаат две деца, Дарен и Хана. И покрај разделбата со Мачка не е тајна дека тие се во коректни односи, заради децата, а заедно ги прославуваат и родендените на децата, и неодамна објавија заеднички фотографии.

 

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020-2023

error: