Connect with us

#ТРЕНД

Џеси Џеј ги загуби бебето: Ова е најосаменото чувство на светот

Британската пејачка Џеси Џеј (33) на Инстаграм сподели фотографија на која држи тест за бременост и откри дека го загубила бебето. Во емотивната објава таа раскажа дека неодамна одлучила сама да има бебе, бидејќи цел живот сакала да е мајка. Но, на последниот преглед, лекарите ѝ кажале дека нема срцева акција. Пејачката вели дека сè уште не може да поверува дека го загубила бебето и дека никогаш не се чувствувала толку осамена.

„Одлучив да имам бебе сама. Затоа што тоа е сè што сакав отсекогаш и животот е навистина краток. Да забременам беше чудо само по себе и искуство кое никогаш нема да го заборавам и знам дека ќе го имам повторно. Вчера се смеев со пријател и му велев дека нема да додржам на настапот во Лос Анџелес без да ѝ откријам на публиката дека сум бремена. До вчера попладнето ме мачеше мислата како ќе го издржам настапот без да се распаднам пред нив. Но тогаш го направив мојот трет скен и лекарите ми кажаа дека повеќе нема срцева реакција. Утрово чувствувам дека немам контрола врз моите емоции. Можеби ќе жалам што сум го објавила ова. Можеби нема. Всушност, не знам. Тоа што знам е дека сакам да пеам вечерва. Не затоа што го избегнувам процесот на тагување, туку затоа што знам дека пеењето вечерва ќе ми помогне“, вели Џеси.

Таа додава дека пеењето ќе ѝ помогне да ја залечи тагата и шокот дека го изгубила бебето.

„Имав само две шоуа во текот на овие две години и на мојата душа ѝ е потребно тоа. Знам дека некои луѓе ќе мислат ‘таа треба да го откаже шоуто’. Но, во овој миг јасна ми е само една работа. Кога започнав да пеам тоа ми беше радост, ми ја исполнуваше душата и ми беше терапија за љубов кон себе, тоа не се промени и го процесирам ова на мој начин. Сакам да бидам искрена и вистинска и да не кријам што чувствувам. Го заслужувам тоа. Сакам да бидам тоа што сум колку што е можно во овој миг. Не само за публиката, туку и за мене и за моето мало бебе кое даде сè од себе. Се знам себеси и знам дека ќе зборувам за ова на сцена затоа што таква сум јас. Но, наместо емоционален говор полн солзи ќе се обидам да ја објаснам мојата енергија. Тоа ми изгледа побезбедно. Сè уште сум во шок, а тагата е преголема. Но, знам дека сум силна и знам дека ќе бидам во ред. Исто така знам дека милион жени од целиот свет ја почувствувале оваа болка, па и многу полошо. Се чувствувам поврзано со сите такви меѓу вас кои ги познавам и кои не ги познавам. Тоа е најосаменото чувство на светот“,напиша Џеси.

Пејачката вели и дека решила да има бебе сама поради лошите убовни врски. Таа во октомври се раздели од Макс Фам, со кого беше седум месеци во љубовна врска. Претхдно беше во љубов со американскиот глумец Ченинг Тејтум.Извор: Репортер.мк

#ТРЕНД

Почина веројатно последната личност родена во 19. век

Франсиска Сузано, позната и по прекарот Лола, за која се верува дека беше најстарата личност на светот и последниот жив човек роден во 19 век, почина завчера во нејзиниот дом во Кабанкалан, на Филипините.

Според Гинисовата книга на рекорди, Лола се најде на долгиот список кандидати за највозрасни луѓе на светот, откако во 1997 година на 122-годишна возраст почина Французинката Жан Кaлмен, пишува „Дејли мејл“. Причината за смртта на Сузано сѐ уште не е потврдена, но се знае дека таа немала симптоми на Ковид-19. Оваа жена, која минатиот месец го прослави 124. роденден, е родена на 11 септември 1897 година, кога нејзината земја сè уште беше под власта на Шпанија, а ѝ била речиси современичка и на славната британска кралица Викторија.

Политичарот Родолфо Орденс поднесе петиција по нејзиниот последен роденден, повикувајќи го Претставничкиот дом, како признание за нејзиното „монументално достигнување“, да ѝ додели 15.000 фунти.

Во денешното соопштение на Градот Кабанкалан се вели: „Со тага во нашите срца, соопштуваме дека нашата сакана Лола Франциско Сузано почина во понеделник, на 22 ноември, во раните вечерни часови“.

Лола важи за најстарата личност на Филипините, а Гинисовата книга на рекорди веќе проверува дали таа навистина била и најстарата личност на светот.

Continue Reading

#ТРЕНД

Научен запис на Алберт Ајнштајн продаден за над 11 милиони евра

Ракопис на познатиот физичар Алберт Ајнштајн, во којшто тој ја подготвувал својата Теорија на релативноста, е продаден на аукција за рекордни 11,6 милиони евра, во Париз.

Претходните рекорди за ракопис на Ајнштајн беа 2,4 милиони евра, исплатени по наддавањето во 2018 година за еден напис за Бог и – 1,39 милиони евра во 2017., во Ерусалим, за писанието за тајната на среќата. Штотуку продадениот документ се проценуваше на два – три милиони евра. За разлика од двата претходни рекордни ракописи, овој запис е научно дело.

Станува збор за ракопис на 54 страници напишан 1913 – 14 година во Цирих, Швајцарија, од Ајнштајн и неговиот соработник Микеле Бесо.

Аукциската куќа „Кристи“, каде што се одржа лицитацијата, пред продажбата соопшти дека ваквите документи се многу ретки за тој период и воопшто за периодот пред 1919 година.

Continue Reading

#ТРЕНД

Девојка која „се омажи“ за себе, сега се разведува

Манекенката Кристина – Крис Галера, која „се омажи“ за самата себеси, на официјална свеченост во септември оваа година, поднесе барање за развод, затоа што се вљубила во друг.

На својата венчавка Галера објасни дека ѝ е доста од мажи, па може да смета само на себе. Но, моделот од Сао Паоло, Бразил, уверува дека веќе „не е разочарана“ што нема младоженец за неа, туку од тоа што ќе мора да се разведе 90 дена по „свадбата“. За нејзина среќа, девојката запознала „некој посебен“, па почнала и да се вљубува.

– Почнав да верувам во љубов во мигот кога запознав некој посебен, вели Крис.

Инаку, лавина критики ја преплавија Галера на интернет, откако „се омажи“ со самата себе.

Continue Reading
Advertisement

Инста

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020

error: