Connect with us

#ЖИВОТ

Еве како да ја одржувате врската на далечина, без никакви проблеми

Иако често ќе ве обзема чувство на несигурност, лесно можете да одржите романса, доколку двете страни го дадат својот максимум.

Дали сте во романса со месеци со партнер кој не живее во вашиот град или држава?

Не грижете се, иако на прв поглед не изгледа ветувачки, односите на далечина можат да бидат многу стабилни, но можат да завршат и со брачен завет.

Ако успеете да ги отворите овие докажани совети, ќе имате бајковита љубов.

1. Одвојте пари за чести состаноци

Направете каса со вашиот партнер, каде што двајцата ќе заштедите пари за почести посети на една од локациите. Борете се за истата цел, без изговори и сомнежи.

2. Нека секојдневните разговори стануваат ритуал

Откако ќе ги завршите секојдневните обврски, изолирајте се и јавете се на партнерот преку видео повик и споделете разговори за вообичаените преокупации, желби, очекувања со посилната половина, со цел да го одржите чувството на припадност.

3. Планирајте за иднината

Честопати, двете страни ќе чувствуваат несигурност и криза поради оддалеченоста што е фактичка, но со идеите за свршувачка, заеднички живот или брак, можете да ја зајакнете врската и да ја подигнете на повисоко ниво.

4. Направете го вашиот партнер среќен со знак на внимание

Ако сте свесни дека вашиот подарок ќе ја израдува посилната половина, изненадете го со вашата омилена литература, облека или козметика што ќе ја испратите на неговата домашна адреса, без разлика колку километри е подалеку.

5. Охрабрете го вашиот партнер во сите сегменти од животот

Обидете се да запомните какви обврски има вашиот партнер во наредниот период и испратете му зборови за поддршка, мотивација пред деловниот состанок, испит, натпревар и таквите гестови ќе останат длабоко врежани, бидејќи докажувате колку тој ви значи и колку вие всушност го почитувате.

#ЖИВОТ

Буре вино на аукција во Франција продадено за 800.000 евра

Буре вино „Corton Renardes Grand Cru“ од гроздоберот од 2021 година, е продадено на хуманитарна аукција – за 800.000 евра. Ова е рекорд во наддавањата, според аукциската куќа „Сотби“.

Дел од приходите ќе ѝ бидат подарени на Националната федерација за солидарност со жените, а дел – на Институтот „Кири“. Првата организација се бори против насилството врз жените, а втората спонзорира медицински истражувања за борба против ракот на дојката. Организаторите на наддавањето потсетија дека ова е најстарата хуманитарна аукција на вино во светот. Основана е 1859 година и речиси секоја година се нудат над 500 видови вино. На 161-то наддавање годинава, поради неповолните временски услови, винарите учествуваа со само 349 буриња, додека лани бројката достигна 630 буриња.

„Нов рекорд на аукцијата за ’Претседателското буре‘ (приходите ќе одат во добротворни цели) – одбраното вино беше продадено за 800.000 евра по 15-минутна битка на наддавањето“, објави аукциската куќа на Твитер.

Уникатноста на серијата лежи во тоа што виното се точи во специјално буре од бургундиски даб од највисок квалитет, со волумен од 228 литри, дизајнирано од мајсторот Франсоа Фрер. Во 2020 година „Претседателското буре“ беше продадено за 780.000 евра.

Continue Reading

#ЖИВОТ

Астрологија: 30 ноември е најнесреќниот ден во годинава

Астролози велат дека овој турбулентен 30 ноември речиси на никого нема да му донесе пријатни нешта. Доколку владее чувство дека ништо не оди на добро, вината е во влијанието на планетите, пишува „Мондо“.

Емоциите ќе се загреат до крајност – овој 30 ноември е најопасниот ден оваа година и затоа е многу важно да се контролирате за да не правите некои „глупости“ кои, според наводите, скапо ќе Ве чинат во иднина. Ноември се покажа како тежок месец. На крајот на есента секогаш има многу работа, но оваа година и ѕвездите се потрудиле да го отежнат животот на сите. Така, последниов ден од месецот се покажа како најопасен оваа година.

Подгответе се за внатрешни бури. Негативните чувства ќе бидат пренагласени на сите полиња. Сè што порано Ве мачело, а што сте „го заборавиле“ – повторно ќе дојде до израз. Не се исклучени ниту нови судири. Астролошките совети гласат – не размислувајте за минатото, живејте во сегашноста и обидете се да ги контролирате своите емоции. Исто така, деновиве е подобро да се биде внимателен и со туѓинците. Може некој да биде измамен, па затоа треба ушите и очите да се чуваат отворени.

Ова е многу незгоден период, велат астролозите, бидејќи „една искра е доволна за сѐ да избувне во пожар“. Внимавајте на зборовите, за да не бидете погрешно протолкувани. Сè што правите, правете го со дополнителна грижа.

Но, и покрај негативноста овој период и мислите дека ќе се случат лоши работи, според познавачите, ако се размислува „на добро и ширење љубов“, ќе се ублажи сѐ она што овој ден го носи со себе.

Continue Reading

#ЖИВОТ

НАСА ја планира во февруари првата мисија од програмата за враќање на Месечината

Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека планира да ја започне својата мисија „Артемида еден“ во февруари. Тоа го означува почетокот на американската програма за враќање на мисии на Месечината.

Мисијата првично беше планирана да биде до крајот на оваа година. Тоа ќе го означи вистинското лансирање на програмата Артемис со која САД планираат да носат луѓе на Месечината, вклучувајќи ја и првата жена.

Првиот лет ќе биде без астронаути на леталото, новата голема ракета на НАСА наречена SLS треба да ја однесе капсулата Орион до Месечината и да се врати на Земјата.

– Можноста за лансирање во февруари се отвора на 12., а нашата последна шанса во февруари е 27 февруари, изјави на прес-конференција Мајк Сарафин, одговорен за мисијата. 

Continue Reading
Advertisement

Инста

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020

error: