Connect with us

#ФОКУС

Филипче не одговара дали чувствува морална одговорност: Тешко е да го опишам чувството


И по инсистирање на новинарите, министерот за здравство, Венко Филипче, не одговори дали чувствува морална одговорност. Тој и натаму одговараше дека нема да даде оставка додека не заврши истрагата која ја води Обвинителството.

„Како што кажав, стварно тешко можам да го опишам чувството од синоќа, денеска, сочувството кое го имам со семејствата, меѓутоа со тие одлуки навистина треба човек да живее и јас апсолутно ќе чекам да заврши истрагата. Не бегам од одговорност од моралниот момент, ниту од резултатите од истрагата. Нека покаже истрагата каде ќе се покаже точката на одговорност“, рече Филипче без да прецизира дали чувствува морална одговорност.

И претходно, Филипче ги даваше истите одговори.

„Имаше повици за моја оставка. Дозволете да кажеме дека од одговорност не бегам ниту ќе бегам. Но ќе чекам да заврши истрагата. Поради тоа што и овој период има потреба од менаџирање на кризата околу кризата во Тетово, сето тоа што значи процес на завршување на обдукционите наоди. По завршување на истрагата ќе донесам одлука дали ќе поднесам оставка. Навистина се сочувствувам со сите членови на семејствата на загинатите, но ќе чекам да заврши истрагата“, рече Филипче.

#ФОКУС

Македонка го освои срцето на Цеца


Македонката Сања Димова, во последното издание од „Ѕвездите на Гранд“, со нејзиниот настап го воодушеви жирито и балканската публика. Сања се престави со „Судбо моја“ и „Повторно имам причина да живеам“ и освои пет гласа од жирито и еден од продукцијата.

-Сѐ што ве интересира добивате со еден клик –

По потекло струмичанка, од музичко семејство, младата Сања, која студира на музичка академија, на прашањето од Саша Поповиќ кога ќе избере за ментор во следниот круг, таа одговори, Цеца, а пејачката прифати да работи со младата македонка.

„Верувај ми душо дека ќе биде се добро“ – ѝ рече Цеца.

Нејзините родители, познатите македонски пејачи Борис и Билјана, беа нејзината поддршка позади сцената и преставени како извондредни вокали, кои можеби наскоро, по сугестија на жирито ќе ги видиме на сцената од „Никогаш не е доцна“.

Continue Reading

#ФОКУС

Целодневен Skopje Vinyl Convention во МКЦ


Денес, со почеток од 13 часот во МКЦ ќе започне петтиот по ред „Skopje Vinyl Convention“, во организација на Funky Fresh.

-Сѐ што ве интересира добивате со еден клик –

Настанот е инспириран од и посветен на сите колекционери и љубители на винили. Има примарна цел да ги сплоти сите љубители и колекционери, а воедно и да им даде простор на локалните диџеи да ги покажат своите плочи и умешноста стекната изминатиов период. Оваа година ќе има повеќе изложувачи и дилери и секако одлична музичка програма. Целодневната програма вклучува над 20 дилери на плочи од земјата и регионот, неколку премиери на нови винил изданија и настап на повеќе од 20 локални музичари.

Влезот е слободен. Настанот ќе се реализира согласно актуелниот протокол за организирање  настани на отворен простор.

Continue Reading

#ФОКУС

Симон Трпчески ќе ја отвори новата концертна сезона на Филхармонијата


На 7 октомври во 20 часот Филхармонијата ја отвора новата концертна сезона со настап на исклучителниот македонски пијанист Симон Трпчески.

-Сѐ што ве интересира добивате со еден клик –

На програмата се две ремек-дела на Франц Лист – Концертот бр. 2 и симфонијата „Данте“.

Диригент е Габриел Бебешелеа од Романија, а ќе настапи и хорот „Про-арс“.

Билетите се веќе достапни и може да се резервираат на тел: 02/3238 182 и да се купат онлајн на веб-страницата www. filharmonija.mk.

Continue Reading
Advertisement

Инста

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020

error: