Connect with us

#ФАЦИ

(Галерија) Ирена Спасовска со балон леташе над Кападокија: Е, ова ме остави без здив

Фолк-пејачката Ирена Спасовска е во Кападокија, Турција од каде што објавува слики и видеа. Таа леташе со балон, авантура по која Кападокија е најпозната во светот, а ги разгледуваше и знаменитостите на оваа област. За „Репортер“ Ирена откри дека ова било едно од најнезаборавните искуства во нејзиниот живот, а таа уживала во секој момент што го поминала на ова необично место.

„До сега ова ми е најинтересното патување. Летањето со балон ме остави без здив. Многу е убаво да се доживеат нештата од птичја перспектива“, ни рече Ирена.

Таа е воодушевена од Кападокија, па вели, секој би требал да ја посети барем еднаш во животот.

„Кападокија е извонредно место и има што да се види. Изобилува со многу знаменитости. Видов како живееле луѓето во камено време, кога во карпите ги копале своите живеалишта“, додаде таа.

Ирена не крие дека е страстен љубител на патувањата и најчесто избира егзотични дестинации. Иако неколку пати била во Катар, таа вели дека Египет ѝ е при срце, оти честопати оди таму. Во Египет беше и пред два месеца.

„Египет посебно го сакам сосе целиот тој раскош кој го има, рестораните се прекрасни, овде луѓето ги бива за бизнис и како народ се многу пријатни и топли“’, рече тогаш Спасовска за „Репортер“ и се пофали дека во местото каде што е сместена дознале дека е пејачка од Македонија, па навечер пуштаат нејзини песни оти им се допаѓа музиката.

 

Извор: Репортер.мк

#ФАЦИ

Ареа ќе одржи акустичен концерт во Битола на 7. октомври

 

Ареа ќе одржи акустичен концерт во Битола, на 7. октомври. „Предходната година го издадовме новиот албум „Љубов е“ и до сега имавме повеќе, концертни настапи во повеќето места во Македонија меѓу кои и во Битола. Овој пат решивме тоа да биде акустичен концерт, каде во една поинаква и поинтимна атмосфера публиката ќе може да ужива во нашите песни.

Концертот под наслов „Area Unplugged“ ќе се случи за прв пат на сцената во Центарот за култура во Битола, со почеток во 20 часот,“ информираат од Ареа.

Continue Reading

#ФАЦИ

Песни од Тоше, Гоце Арнаудов, Влатко, Есма, Драган Вучиќ на канцерот „Легендите живеат вечно“

 

Под мотото „Легендите живеат вечно“, на 28-ми октомври во „Македонска филхармонија“ ќе се одржи концерт во чест на оние кои прерано си заминаа, со цел да им се одаде почит за се она што го оставија зад себе. Ја испишаа музичката историја, а можеа уште толку многу.

 

Ќе се пеат песните на  Тоше Проески,  Влатко Илиевски,  Есма Реџепова, Гоце Арнаудов, Зафир Хаџиманов, Драган Вучиќ како и многу други. Картите за овој настан се веќе пуштени во продажба и истите ќе имате можност да ги купите преку продажната мрежа на www.kupikarta.com, Розе Веро 2 и ЈК Травел во Бисер.

 

 

 

Continue Reading

#ФАЦИ

Архитектот Лука, нова љубов на Тамара

 

Поп-пејачката Тамара Тодевска има нова љубов. Таа веќе неколку пати сподели фотографии,  а станува збор за Лука Радовиќ, архитект и дизајнер од Скопје. Дека има нова љубов веќе наголемо се  зборува и низ чаршијата.

 

Тамара неодамна се разведе од својот сопруг Александра, со кого беше 7 години во брак. Тие имаат две деца, Дарен и Хана. И покрај разделбата со Мачка не е тајна дека тие се во коректни односи, заради децата, а заедно ги прославуваат и родендените на децата, и неодамна објавија заеднички фотографии.

 

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020-2023

error: