Connect with us

#ФАЦИ

(Галерија) Секоја промена се отсликува на нашето голо тело: Бојан Ковски ја отвори изложбата „Метаморфоза“ во МКЦ

Во МКЦ викендов се отвори изложбата „Метаморфоза“ на уметникот Бојан Ковски, кој црта врз голи тела-боди арт. На изложбата беа претставени десет фотографии, а Бојан прослави пет години од почетокот на неговото уметничко творештво.

Голем број пријатели, фотографи и љубители на уметноста, дојдоа да ја погледнат необичната изложба. Десетте слики со боди арт, не оставија никого рамнодушен. Посетителите се воодушевуваа како Бојан од голо тело создава уметност. Подеднакво импресивни беа и двете живи скулптури кои ги забавуваа гостите во текот на изложбата. Исцртани по телата беа танчерот Харис, кој цела вечер играше меѓу гостите, и диџеј Мартина Пенева, која ја загреа атмосферата со нејзиниот сет.

„Изложбата треба да ја прикаже психата на луѓето и како секоја промена ги прави различни од она што биле во минатото. И што ќе се случи ако секоја наша промена се отсликува на нашето тело. Сакам да ги поттикнам сите што ќе ја видат да се замислат и да се запрашаат како и тие самите се менуваат“, рече Ковски. 

Десетте фотографии ги направија познати македонски фотографи: Мартин Јанчевски, Бојан Стоилковски, Ани и Дими, Дарио Јанковиќ, Александар Вржалски, Зоран Зонде Стојановски, Стефан Рајхл, Антонио Станковски и Ирина Крстевска. На сликите се машки и женски модели, обични луѓе, фитнес тренери, уметници, инфлуенсери.

Изложбата на Ковски е прва од овој тип во Македонија.

Извор: Репортер.мк

#ФАЦИ

Ареа ќе одржи акустичен концерт во Битола на 7. октомври

 

Ареа ќе одржи акустичен концерт во Битола, на 7. октомври. „Предходната година го издадовме новиот албум „Љубов е“ и до сега имавме повеќе, концертни настапи во повеќето места во Македонија меѓу кои и во Битола. Овој пат решивме тоа да биде акустичен концерт, каде во една поинаква и поинтимна атмосфера публиката ќе може да ужива во нашите песни.

Концертот под наслов „Area Unplugged“ ќе се случи за прв пат на сцената во Центарот за култура во Битола, со почеток во 20 часот,“ информираат од Ареа.

Continue Reading

#ФАЦИ

Песни од Тоше, Гоце Арнаудов, Влатко, Есма, Драган Вучиќ на канцерот „Легендите живеат вечно“

 

Под мотото „Легендите живеат вечно“, на 28-ми октомври во „Македонска филхармонија“ ќе се одржи концерт во чест на оние кои прерано си заминаа, со цел да им се одаде почит за се она што го оставија зад себе. Ја испишаа музичката историја, а можеа уште толку многу.

 

Ќе се пеат песните на  Тоше Проески,  Влатко Илиевски,  Есма Реџепова, Гоце Арнаудов, Зафир Хаџиманов, Драган Вучиќ како и многу други. Картите за овој настан се веќе пуштени во продажба и истите ќе имате можност да ги купите преку продажната мрежа на www.kupikarta.com, Розе Веро 2 и ЈК Травел во Бисер.

 

 

 

Continue Reading

#ФАЦИ

Архитектот Лука, нова љубов на Тамара

 

Поп-пејачката Тамара Тодевска има нова љубов. Таа веќе неколку пати сподели фотографии,  а станува збор за Лука Радовиќ, архитект и дизајнер од Скопје. Дека има нова љубов веќе наголемо се  зборува и низ чаршијата.

 

Тамара неодамна се разведе од својот сопруг Александра, со кого беше 7 години во брак. Тие имаат две деца, Дарен и Хана. И покрај разделбата со Мачка не е тајна дека тие се во коректни односи, заради децата, а заедно ги прославуваат и родендените на децата, и неодамна објавија заеднички фотографии.

 

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020-2023

error: