Connect with us

#КИНО

Играниот филм “Дедо и Внук” го освои романски оскар за најдобра камера


Филмска манифестација „Гопо“ ги слави најважните достигнувања на романското кинематографија во годината 2020 година, што се одржува под знакот на пандемијата на коронавирусот. И покрај тешкотиите со кои се соочија, некои од филмовите објавени минатата година имаа можност да бидат погледнати од романски гледачи, да учевствуваат на врвни фестивали, номинации и да добијат важни награди. 15-то издание на Гала на наградите „Гопо“, кое е како пандан на холивудскиот оскар за најдобрите достигнувања, во исклучиво силна конкуренција, Директорот на Фотографија, Патру Паунеску ја освои престижната награда Најдобра Фотографија на игран филм, доделена од романската асоцијација на кинематографери, за играниот филм “Дедо и Внук”, кој е направен во македонско-романска ко-продукција.

– “Признание за сработеното од нас и целиот тим од Македонија, кој направи сензационална работа и радост што луѓето можат да видат колку е убав градот во кој снимавме, имено Охрид. Ми беше чест и задоволство да работам на овој филм. Одлични услови и феноменлна екипа. Го сакам Охрид, ја сакам Македонија” – Изјави директорот на фотографија, Патру Паунеску по доделување на наградите.

По шест вредни награди на познати фестивали шурум светот, играниот филм „Дедо и внук“ ова е седма награда. ФИлмот неодамна беше прогласен за најдобар странски филм на престижниот Independent Film Awards во Лондон. Buenos Aires International Film Festival, Osaka International Film Festival – OIFF, Stockholm City Film Festival, Dallas Independent Film Festival и Prisma Rome Independent Film Awards, International film Festival – Sweden се последните филмски фестивали кои го селектираа во својата програма играниот филм „Дедо и внук“ на режисерот Илија Пиперкоски.

– “Направивме добар филм. Филм, со приказна која никого не го остава рамнодушен. Се радувам на сите награди и признанија. Ме прават горд и ме мотивираат и ми даваат поттик за уште подобар да бидам во иднина. Учев во добра школа, Филмската академија во Букурешт, Романија, која ми даде знаење и занает да го прикажам најдоброто. Да бидам достоен, културен амбасадор на Македонија. Филмовите се скапа уметност, но неопходни за културата на еден народ. Се надевам дека национална поддршка ќе биде поголема во иднина” – изјави Илија Пиперкоски.

Режисерот Пиперкоски, кој го напиша и сценариото за филмот, раскажува прекрасна приказна, со која сите гледачи ќе можат длабоко да се идентификуваат – проблемите со здравството, политиката, корупцијата, но и обичните човечки приказни и односи момче-девојка, татко-син и дедо-внук.

Во филмот играат: Салаетин Билал, Дејан Лилиќ, Даниела Ивановска, Горан Стојаноски, Благој Веселинов и други актери. Продуцент е Огнен Антов од „Дрим фактори“, во соработка со: „Пандорас бокс продукција“ и „Елиен филм“, и е финансиски помогнат од Агенцијата за филм. Директор на фотографија е романецот Патру Паунеску, сценографијата е на Владимир Зафирковски, костимограф е Жаклина Крстевска, композитор Оливер Тевчев, а монтажата ја направи Данчо Стефков.

#КИНО

Замина француската легенда: почина Жан Пол Белмондо

Легендарниот француски глумец со светска слава, Жал Пол Белмондо, почина во 88-та година од животот.

Веста за AFP ја потврди неговиот адвокат.

Актерот починал во неговиот дом во Париз. „Беше многу слаб во последно време. Замина тивко.“ – ја пренесува изјавата на Мишел Годест „Франс Прес“.

Жан Пол Белмондо беше миленик на филмската публика, а особено беше обожуван од понежниот пол. Глумеше во над осумдесет филмови, остварувајќи извонредни улоги. Беше познат и по тоа што каскадерските улоги ги снимаше сам.

Славата ја достигна со култниот филм на режисерот Жан Лук Годард „До последен здив“, во кој глумеше млад бунтовник. Меѓу најзначајните негови филмски остварувања се „Борсалино“. „Маргиналец“, „Гори ли Париз“, „Човекот од Рио“ и „Човекот од „Хонг Конг“ и филмската класика „Професионалец“.

Continue Reading

#КИНО

ОСКАРИ на Сител на 26-ти февруари, 14 номинации за „Ла Ла Ленд“


Американската Академија за филмски уметности и наука денеска ги соопшти номинациите за наградата Оскар во 24 категории. Мјузиклот „Ла Ла Ленд“ освои рекордни 14 номинации, меѓу кои за најдобар филм, режија (Дамиен Чазел), најдобар актер и актерка (Рајан Гослинг и Ема Стоун), со што се изедначи со филмовите „Титаник“ и „Се за Ева“ по број на номинации. 14 години откако „Чикаго“ освои Оскар за најдобар филм, повторно мјузикл е фаворит за главната награда.

По 8 номинации имаат филмовите „Месечева светлина“ и „Пристигнување“. Покрај овие две остварувања и „Ла Ла Ленд“ , за најдобар филм номинирани се и: „Огради“, „Лав“, „По секоја цена“, „Скриени фигури“, „Манчестер на море“ и „Гребенот на спасените“, кој му донесе номинација за режија на Мел Гибсон, што беше вистинско изненадување.

Оскаровката Мерил Стрип ја освои нејзината дваесетта номинација за улогата во „Флоренс Фостер Џенкинс“, со што постави нов рекорд за актерски номинации. За најдобра актерка номинирани се и Ема Стоун, Натали Портман за „Џеки“, Рут Нега за „Сакана“ и Изабел Ипер за „Таа“.

За најдобар актер номинирани се: Рајан Гослинг, Кејси Афлек за „Манчестер на море“, Виго Мортенсен за „Капетан Фантастик“, Дензел Вашингтон за „Огради“ и Ендру Гарфилд за „Гребенот на спасените“.

Изненадување беше што изостанаа номинации за Хју Грант, Том Хенкс и Ејми Адамс.

За најдобар филм од неанглиско говорно подрачје номинирани се: данскиот „Земја на мини“, иранскиот „Продавач“, шведскиот „Човекот наречен Ове“, австралискиот „Тана“ и германскиот „Тони Ердман“.

ТВ Сител ексклузивно ќе го пренесува 89-то доделување на филмските награди Оскар в недела,  26-ти  февруари. Continue Reading

#КИНО

„Зелена книга“ најдобар филм на Оскарите


Американската филмска академија ги додели најпрестижните  награди во светската филмска индустрија Оскар.

„Зелена книга“ е прогласен за најдобар филм. Филмот на Питер Фарели се базира на вистинска приказна за расизмот. 

Рами Малек и Оливија Колман се најдобри главни актери додека со Оскар за режија е награден Алфонсо Куарон за филмот Рома.

91. издание на Оскарите се одржа во Долби театарот во Лос Анџелес.

 Continue Reading
Advertisement

Инста

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020

error: