Connect with us

#ФАЦИ

Лани беа доктори, годинава уметници ќе го спасат здравјето: Митевски и Дац се новите кумови за Бадник

Композиторот Александар Митевски и актерот Драган Спасов Дац се новите кумови за прославата на Бадник 2022, додека ликовниот уметник Живко Поповски Цветин ќе биде здравичар на 29. прослава по ред. Уметничкото трио беше претставено вчера на прес-конференцијата на здружението на граѓани „Одбор за традиционална прослава на Бадник во Скопје“.

Новиот кум Драган Спасов – Дац нагласи дека сплотеноста, енергијата и љубовта од организаторите му претставувале посебен поттик да продолжи да работи со нив и порача дека му е задоволство што токму тие се предложени да бидат кумови.

„Мило ми е што сум овде на ова место заедно со Александар. Ги запознав овие луѓе бадникари. Видов таква една сплотеност, таква една енергија, таква една љубов према тоа што го работат што и јас се вљубив во целава оваа организација и во се она што го прават и ветувам дека ќе бидам заедно со нив и понатаму. Драго ми е што бевме предложени од помладите членови во овој Одбор кои се навистина една голема сила во оваа цела организација. Ви посакувам се најубаво на сите. Ако минатата година имаше доктори, оваа година веројатно уметноста ќе го спаси здравјето“, рече Дац.

Александар Митевски исто така изрази задоволство што токму нив ги предложиле за кумови. Тој се потсети на поранешните прослави на кои учествувал и со музика давал поддршка на млади групи коишто собирале бадникови гранчиња.

„И мене ми е многу драго што бевме избрани и од помладата и од постарата популација. Прво дружење имавме на местото каде се собираа бадникарчиња и интересно е што ние со музика им дојдовме и ги посетивме сите тие млади групи коишто собираа бадникови гранчиња. Тоа е една голема обврска што ние ја преземаме и сакаме да дадеме плус квалитет во ова наше гостување оваа година  со огромна почит кон сите претходни кумови и здравичари. Ние со Дац имавме една мисија да му дадеме на народот позитивна енергија со нашите песни тоа ќе го продолжиме и понатаму со огромна почит пред сите претходни кумови и здравичари“, истакна Митевски.

Ликовниот уметник Живко Поповски-Цветин упати порака за мир љубов и здравје. Новиот здравичар има над 60 илјади слики подарено низ цел свет.

„Токму таа порака ќе биде испратена до сите наши скопјани, пред се бадникари, христијани, православни христијани кои ја шират најблагородната мисија на мирот и љубовта, солидарноста, да си помагаме меѓу себе, да има доволно храна по полињата скопски и македонски, да има доволно солидарност меѓу луѓето, да подадеме рака за помирување, за простување и посакување на најубави нешта што ги носи животот“, рече тој.

Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски им посака здравје и многу успех на кумовите, здравичарот и организаторите, а на младите од организацијата им порача да ја продолжат традицијата и вети поддршка од Општината. Додека Мојсо Мојсовски од одборот за Бадник, потсети дека на 26 декември на местото Говрлевска краста на јужната страна на Водно на пладне ќе се берат бадникови гранчиња, а на 6 јануари 2022 години ќе се одржи централната прослава со почитување на здравствените протоколи.

Извор: Репортер.мк

#ФАЦИ

Петар дојде на аудиција за вработување, а јас бев во жирито, си реков ’види што убав е дечково‘: Љубовната приказна на Емра Куртишова 

Македонската актерка Емра Кутришова неодамна се омажи со својот колега, актерот Петар Стојанов. По три години врска двојката реши да се венча, а свадбата беше во Гевгелија, од каде што е Петар. Емра вели дека имале преубава свадба за која сè уште се зборува. Конечно успеа да ги присобере впечатоците, па во разговор за Репортер ни ја откри и љубовната приказна со сопругот, но и како поминел подготовките околу свадбата. Зборуваме и за идните планови во однос на нејзината кариера.

По 7 јуни, еве уште се зборува за свадбата и баш тоа ми буди радост и ми дава до знаење дека навистина гостите заедно со мене и Петар си поминаа прекрасно“, ни открива актерката Куртишова. На прашањето како сега се чувствува во брак, вели: Искрено, не е ништо поразлично бидејќи ние веќе подолг период живееме заедно. Тоа е доказ дека таа хартија не менува ништо, единствено што на некој начин се официјализира врската. Така што сè си е како што било и до сега. Единствено што сменив, е што освен што го задржав моето презиме, го додадов и неговото, и секако се тоа со заеднички договор‘, ни откри Емра, која публиката ја засака како Исура, од хит-серијата „Преспав“.

Свадбата беше во Гевгелија. Немало многу гости, туку прославата била во најтесниот круг на семејството. Но како и секоја свадба, така и оваа поминала со малку драма.

„За нервозите околу свадбата ангажирани беа сите околу мене, јас бев многу опуштена. Не знам како ми успеа, но, навистина ништо не допираше до мене, едноставно сакав да ми е мирно во душата. Но, пак не беше сè подмачкано. Бидејќи дента патувавме од Скопје и секако чичко Марфи мораше да вмеша прсти, врвот беше дека јас и Петар доцневме на сопствената свадба, не многу долго. Па кога стигнавме наместо ние да ги пречекаме гостите, се случи обратно. Сега кога ќе се присетиме на тој момент ни делува како од некоја комедија, и навистина беше смешно“, вели Емра и додава: Најважно е дека сè помина во најдобар ред, беше убава мини свадба за паметење.

Атмосферата се вжешти кога Петар го зеде микрофонот и буквално не го остави … па, со оглед на тоа колку го крена расположението се пошегував и му предложив во слободно време да пее на свадби, на што ми одговори дека ќе размисли“, се шегува актерката. Таа ни откри и дека немале обичаи бидејќи свадбата ја правеле во работен ден. Сè почнало и завршило во ресторанот, вели актерката, и затоа што биле растоварени од сите обичаи, имале повеќе време за убава веселба.

Интересна е и нивната љубовна приказна, за која Емра првпат открива во разговорот за Репортер. “ Искрено да ти кажам, љубовта почна необично и неочекувано. Во 2018 имаше аудиција за вработување на нови актери во Театарот за деца и младинци. По некоја случајност јас бев дел од жирито и тогаш прв пат го видов Петар. Кога излезе на сцената, си помислив ’види што убав е дечково хаха‘. Морам да признаам дека му личеше сцената и имаше потенцијал за да се вработи и стане дел од театарот. Така и бидна“, искрена е актерката Куртишова-Стојанова и додава: Нашиот прв заеднички процес во театарот беше претставата „Едвард раце ножици“ каде почнаа првите љубовни искри, ама од негова страна, а јас ’се држев бев ’како незаинтересирана. Тој момент не траеше долго, не можев да му одолеам и се случи љубов. Почнавме да живееме заедно и сфативме дека добро ни оди, па решивме да се земеме“.

Заедничката работа во театарот, кога се и колеги и во љубовна врска, колку и да е добра, некогаш носи непријатни моменти, кавги. Па зборуваме и за тоа, на што актерката вели: „Реално тоа до сега се нема случено, но, не е чудо да се случи. Приватноста се остава на влезот пред театарот, наша задача е со полна концентрација да си ја одиграме претставата, а проблемот да се реши по завршувањето на истата. Јас и Петар сме различни во карактерите, ама сметам дека тоа е причината зошто сме заедно. Секако дека нè привлекуваат исти нешта и тоа го прави балансот во врската“, открива таа.

Емра во моментов е во Србија, каде подолг период работи на филм и серија. Но, засега, вели таа не смее да открива многу, бидејќи сè уште е рано. И оваа година зад себе имаа успешна работа во Театарот за деца и младинци. Ни откри дека на куклениот фестивал во Подгорица, со претставата „Палешка“ таа и нејзиниот колега Мартин Јорданоски добиле награда за партнерска игра. Потоа се случила претставата „Роња“ која сè уште ги добива сите главни награди од фестивалите. „Морам да признаам дека оваа претстава е една од поубавите во нашиот театар, и топло ја препорачувам на сите оние што не ја гледале.

Во моментов во театарот се работи „Франкенштајн“ и со нетрпение ја очекуваме премиерата“, раскажува таа. Публиката ја засака како Исаура, па ја прашаме дали мисли дека е време да ѝ се врати на телевизијата и дали ќе има нова сезона на хит-серијата?

“ Преспав ми фали веќе две години, и не само мене. Публиката си го кажа своето, серијата помина со огромен успех, а, за тоа се доказ бројните пораки кои ги добивам на Инстаграм. Секоја успешна приказна си има свое продолжение, па да се надеваме дека тоа ќе се случи и со Преспав, открива Емра.

Александра Георгиев

 

 

Continue Reading

#ФАЦИ

Пандев го гледаше Елмас во Наполи

Поранешниот капитен на Македонија, Горан Пандев присуствуваше на натпреварот во Џенова, меѓу неговиот поранешен клуб и Наполи. Имаше можност да го гледа својот наследник во репрезентацијата, Елиф Елмас, кој не се прослави на овој натпревар.

Елмас успеа да добие жолт картон по само 13 секунди игра и со тоа да собори еден неславен рекорд во историјата на италијанскиот фудбал. Напаѓачот жестоко стартуваше над противничкиот играч Гудмундсон. За потсетување, натпреварот меѓу Џенова и Наполи заврши без победник 2:2.

 

Continue Reading

#ФАЦИ

Караванот „Македонијо во срце те носиме“ патува во Велес

Проектот со потписот на Скендеровски продукција, а во чии рамки 12 македонски изведувачи препеаја исто толку родољубиви песни, сите во нов аранжман од маестро Николче Мицевски, има цел да им се продолжи векот на песните и да се испрати порака особено до  младите генерации  за нивната земја и нејзиното наследство.

 

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020-2023

error: