Connect with us

#ФАЦИ

Не ја гледам целта на животот, се борам со ова секој јебан ден: Јутјуберката Рина за пеколот низ кој минува

Познатата јутјуберка Кристина Кика Ѓукиќ се самоуби пред два дена во изнајмен стан во центарот на Белград . Телото е пронајдено околу 23 часот и 40 минути во средата, а овој случај го потресе целиот регион.

Во оваа прилика јутјуберката Рина која на социјалните мрежи се претставува како Рин Ким, своите размислувања ги сподели на Инстаграм.

– Не разбирате каков пекол е кога цел интернет напаѓа една личност за нешто што не го направила. Продолжете да поддржувате идиоти на кои им е важно само да манипулираат со вас и да придвижат група луѓе против една личност. Продолжете да верувате во се што гледате на интернет, продолжете да навредувате, да сакате некој да умре, гледам дека сте поминале долг пат со тоа, дали сте среќни сега? Дали вашите фрустрации конечно се излечени? Не. Бедни луѓе – напиша Рина.

Потоа додаде: Ајде, сега кога зборуваме за ова, ќе споделам со вас како се чувствувам и денес по речиси една година кога бев јавно линчувана од луѓе. Имам траума од запознавање нови луѓе, имам изразена анксиозност, многу пати сум размислувала за самоубиство, се‘ уште мислам на тоа бидејќи не ја гледам целта на животот и се борам со себе секој ден јебан ден.  Дали сте реални? Многу сум лута и сега сакам јавно да ги изложам моите чувства, да ви покажам колку сте одвратни и не сте свесни колку можете да наштетите некому – додаде таа.

Верувам дека грдите коментари ја погодија Кика, како што би влијаело на сите. Тоа е голем притисок, верувам дека знам низ што помина. Колку и да покажуваме сите дека ни се совршени животите, никој не знае каков е нашиот приватен живот. Шпекулациите зошто се самоубила се навистина невкусни. Го почувствував тоа на своја кожа, тешко е да бидам сама со мислите. Важно е да имате секаков вид на поддршка, треба да побарате експерт. Размислував за самоубиство, бев депресивна, се борев со анксиозност, особено сега. На моменти доживував напади на паника. Во такви тешки времиња, пријателите беа тука за мене, но на крајот на краиштата, последиците дојдоа да запознавам нови луѓе и да се чувствувам осамено. Го стеснив кругот на луѓе со кои се дружам. Има излез од се‘. Треба да се бара помош, не е срамота да се бара помош. Има експерти и телефонски броеви на кои луѓето можат да се обратат – изјави Рина за „Блиц“.

Да потсетиме, по наредба на обвинител телото на Кика Ѓукиќ е пренесено на обдукција каде ќе се утврдуваат причините за смртта. Во просторијата се пронајдени лекови и медицински помагала кои се испратени на вештачење, како што пишува „Пинк“, а се уште не се знае дали имаат врска со трагичниот настан. Кристина беше српска гејмер, Јутјубер и инфлуенсер чиј YouTube канал имаше 700.000 претплатници. Родена е на 25 јули 2000 година во Белград. По нејзината смрт, пријателите и другите јутјубери оставаат бројни пораки на социјалните мрежи со кои се збогуваат со Кике.

 

Извор: Репортер.мк

#ФАЦИ

Првпат во животот облеков фармерки откако ослабев 60 килограми: Пејачката Ивона Јо среќна и посветена на музиката 

Пејачката Ивона Јовановиќ ослабе 60 килограми и првпат во животот облече фармерки. Шест месеци по операцијата на желудникот вели дека конечно е задоволна кога ќе се погледне во огледало.

„Веќе ја немам онаа лажна самодоверба. Кога се затворивме во пандемијата, дознав многу работи за себе, на пример дека се прејадував не затоа што сум била гладна, туку за да го скријам стресот. Денес животот ми е сменет, вежбам јога, медитирам, посветена сум на пеењето и настапите и конечно сум вистински среќна“, вели Ивона во интервјуто на „Репортер“.

Се дружевме во Куманово, градот каде што е родена и живее. И додека ни ги откриваше омилените места на нејзиниот град разговаравме за сè. За музиката, настапите во „Ѕвездите на Гранд“, па и онаа болна тема, психичките проблеми кои со години ја мачеле поради дебелината.

„Никој не ме прашуваше како сум. Ме покажуваа со прст и коментираа дека сум дебела. Кога објавив слики на кои носам свилен фустан, луѓето мислеа дека промовирам гојазност. Јас тоа го направив за себе. Разговорите со психолог многу ми помогна да ги надминам проблемите и да сфатам дека имам многу квалитети за кои не бев свесна“, вели Ивона.

Од дете имала проблем со дебелината, Баба ѝ ја учела да носи широка облека за да ѝ го покрива телото. Денес, кога тоа е минато, Ивона вели дека веќе не се лути, ниту на родителите ниту на баба ѝ.

„Им простив, затоа што само така можев да тргнам напред и да ги надминам сите психолошки проблеми“, искрена е пејачката.

Низ сите овие години музиката ја водела напред. Зад неа е и бендот со кој ни покажа како се пее. А, кога е на јога, освен што го затега телото, си ја смирува и душата. Помеѓу музиката и јогата, секогаш наоѓа време за дружење и чаша вино со нејзиниот најдобар пријател, пејачот Марио Арангеловски. Марио го запознала на аудиција за ‘Идол’. Иако не се сакале, денес се најдобри другари.

„Баба му Ратка многу ме сака и сака да ѝ бидам снаа. Марио лаже дека не сме љубители на алкохолот. И двајцата  сакаме да испиеме чаша добро вино“, рече Ивона. Поради алкохол настанал и најсмешниот клип за јутјуб што го снимиле и бидејќи пијани глумеле модно жири, клипот никогаш не го објавиле.

Дали им било непријатно да се бакнуваат пред камери, како еден на друг си биле лоша среќа во „Гранд“, ама и зошто Ивона не ѝ пееше пратечки вокали на Калиопи на Евросонг. Тука се и муабетите за детството , за операцијата што ја чека пред крајот на годината, песната што наскоро ќе ја снима во Белград, како од 5ХЛ стигна до Л и зошто сака да отвори бутик на плус сајз девојки… гледајте го видеото.

Андријана Јовановска

 

Извор: Репортер.мк

Continue Reading

#ФАЦИ

(Видео) Геј пар се венчаше со евровизиската песна на Васил Гарванлиев

Евровизиските фанови Тој и Гој, кои имаат свој Јутјуб канал, биле толку многу воодушевени од песната Here I Stand што Васил Гарванлиев ја пееше лани на Евросонг, што ја избрале како главна песна на нивната свадба. Тие ова го открија во видеото во кое ги споделија своите впечатоци од песната Circles со која Андреа годинава ќе ја претставува Македонија на музичкото натпреварување.

„Се сеќавате ли каква реакција имав лани кога првпат ја слушав песната на Васил? Навивав за него да успее, и знам дека луѓето велат дека песната е малку лигава, ла, ла, ла, но ако ја слушнете само инструменталната верзија на песната, ќе сфатите дека е прекрасна. Прекрасна. Таа беше една од главните песни на нашата венчавка. Васил требаше да пее во финалето. Песната ја гледаме како вистински подарок од Васил за свадбата. И иако не сме го запознале, знаеме дека ќе го обожаваме и кога ќе го сретнеме“, велат Тој и Гој во видеото.

Инаку, песната Here I Stand беше промовирана пред точно една година, а ја претставуваше Македонија на Евросонг во Ротердам. За да ја одбележи годишнината, пред неколку дена, Васил објави десет ремикси на песната кои ги направија диџеи од целиот свет.

„Сега тие ја пуштаат Here I Stand во клубовите и дискотеките. Песната почнува да грми на журки“, рече Васил за „Репортер“.

Извор: Репортер.мк

Continue Reading

#ФАЦИ

Андреа со песната „Circles“ ќе ја претставува Македонија на Евровизија 2022

Вечерва беше избран нашиот евровизиски претставник, и победата ја однесе Андреа со песната „Circles“.

Пред камерите се претставија шесте кандидати за кои народот имаше можност да гласа изминативе денови. Кали, Лара, Виктор, Јон, Андреа и Рис Флауер се релативно млади музичари, кои претходно беа избрани на конкурсот кој го распиша МРТ.

„Пред сè, благодарам Македонија! Ветувам дека ќе направам сè да ги оправдам вашите очекувања. Честитки за сите учесници во национланиот избор, бевте тешка конкуренција Оваа шанса за мене е одговорност, како професионална, така и лична. Поддршката од страна на публиката и медиумите ми даде голем поттик овие две недели. Масевски, благодарам за Circles! Останува да продолжиме со полна пареа со подготовките за Евровизија и достојно да ја претставиме Македонија во Торино“, напиша Андреа на социјалните мрежи.

Избирањето се одвиваше по пат на онлајн гласање, а гласовите од јавноста сочинуваа 50 проценти, додека останатите 50 проценти беа доделени од страна на стручно странско жири.

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020

error: