Connect with us

#ЖИВОТ

Пет компромиси кои никогаш не треба да ги правите во врската


Сериозна врска на некој начин значи спојување на два животи во еден и кога тоа ќе се случи, двете страни треба да направат одредени компромиси во одреден момент. Секако, постојат помали и поголеми компромиси, но и работи околу кои не треба да има компромис во врската.

Во прилог на вашето здравје и безбедност, која никогаш не смеете да ја загрозите, подолу се 5 компромиси на кои не треба да се согласите во врската, колку и да го сакате партнерот.

1. Нема компромис околу вашите соништа и цели

Особено кога сте млади, морате енергично да одите кон вашите соништа и цели. Зрел партнер, кој ве почитува, ќе ги почитува вашите цели и ќе ве поддржува во нивното остварување. Ако се откажете од нечии соништа поради некого, можеби ќе му замерите подоцна, што ќе создаде проблеми во вашата врска или брак.

2. Нема компромис околу вашите вредности

Ако веќе долго време знаете кои се вашите животни приоритети и вредности што ги цените, не менувајте се само за да ја задоволите другата страна. Без разлика дали станува збор за здравје, кариера, вера… не правете компромиси за кои сметате дека навистина не сакате да ги направите. Почекајте некој да ги разбере и почитува.

3. Нема компромис за начинот на живот

Одамна знаевте дека сакате да имате две деца и дека сакате да живеете во помирна средина, а завршивте со личност која воопшто не сака деца и само живот во центарот на градот доаѓа во предвид. Иако на почетокот може да изгледа дека се согласувате со оваа втора варијанта, факт е дека во една таква врска едната страна секогаш ќе биде бедна. Затоа, најдобро е да престанете да одложувате неизбежно и да ја прекинете врската. Нема смисла ниту еден од вас да губи време ако веќе сте сигурни дека вашите животни визии никогаш нема да се усогласат.

4. Нема компромис околу семејството и пријателите

Пазете се од секој партнер што ќе ве спречи во намерата да се видите со семејството и пријателите. Нормално е, се разбира, да ги гледате помалку сега кога поминувате повеќе време со вашиот партнер, но одреден вид на посесивност, што може да направи да се чувствувате посебно и посакувано на почетокот, ќе создаде проблеми во врската со текот на времето. Здравите пријателства и, воопшто, семејните односи ни помагаат да изградиме поздрави односи и посреќен живот. Затоа бегајте од партнер кој мисли дека не ви треба никој освен него во вашиот живот.

5. Нема компромис за тоа колку вредите

Сите треба да очекуваме дека другата страна ќе се однесува со нас со љубов и почит. Нашите партнери треба да бидат со нас во добро и зло. Она што не треба да го правиме е да направиме да се чувствуваме лошо за себе. Не страдајте од каква било форма на злоупотреба во вашата врска. Нездравата комуникација, во која вашата вредност е намалена, може сериозно да ја наруши вашата самодоверба. Затоа, штом почувствувате дека другата страна се обидува да ја намали вашата вредност, прекинете ја таа врска.#ЖИВОТ

Младите губат интерес за Фејсбук

Тинејџерите и младите луѓе минуваат сѐ помалку време на Фејсбук, сѐ помалку се регистрираат и сѐ помалку објавуваат, јавува „Блумберг“, повикувајќи се на интерни документи на компанијата. Тоа може негативно да се одрази на заработката на компанијата.

Во март, раководството на организацијата добило извештај кој наведува дека тинејџерите минуваат 16 отсто помалку време на страната од лани, а „младите возрасни“ – 5 отсто помалку. Намален е и бројот на регистрации кај тинејџерите. Дополнително, просечната возраст на корисниците кои првпат се регистрираат на социјалната мрежа е зголемена од 19-20 на 24-25 години. Вработените во Фејсбук не знаат кои се точно причините за овој тренд.

„Постои проблем со начинот на кој младите споделуваат податоци за нивните животи. Тие претпочитаат други апликации да зборуваат за секојдневните работи и да споделуваат важни мигови од својот живот“, посочува овој интерен документ.

Самата компанија верува дека интересот на младите и тинејџерите ќе продолжи да опаѓа и наредните години. Покрај тоа, поранешниот вработен во социјалната мрежа Френсис Хоган го обвини Фејсбук дека „не е транспарентен кон своите инвеститори и рекламни клиенти“. Според наводите, раководството претпочита да не ја разгласува оваа тенденција, бидејќи стравува дека тоа може да доведе до губење на приходите од реклами на платформата.

Во составувањето на „Досието Фејсбук“ учествуваа 17 американски медиуми. Новинарите работеа заедно, прегледувајќи илјадници страници интерни документи на американската фирма.

Continue Reading

#ЖИВОТ

Овошјето и зеленчукот корисни за мозокот кај тинејџерите

Ново научно истражување спроведено во Велика Британија покажува дека исхраната богата со свежо овошје и зеленчук може да биде корисна за менталниот развој, особено кај тинејџерите.

Трудот објавен во списанието „Би-Ем-Џеј“ покажува дека поголемиот внос на овошје и зеленчук е во голема мера поврзан со подобро психичко здравје кај средношколците. Натаму, испитувањата покажуваат дека хранливиот појадок и ручекот се поврзани со емоционалната благосостојба, без оглед на возраста.

Истражувачите, инаку, направиле анкети во над 50 училишта во Велика Британија. Речиси 11.000 ученици учествувале во анкетата, па податоците покажаа дека просечната оценка за здравјето е 46,6 од 70 за средношколците и 46 од 60 за учениците од основните училишта.

Точно 25 отсто од средношколците и 28,5 отсто од основците пријавиле дека ги јаделе препорачаните пет порции овошје и зеленчук дневно. Десет и девет отсто, соодветно, не јаделе овошје и зеленчук. Околу 21 отсто од средношколците и 12 отсто од основците внесувале само неенергетски пијалок или ништо за појадок, додека околу 11 отсто го прескокнувале ручекот.

Истражувањето покажа дека колку повеќе порции овошје и зеленчук дневно јадат учениците, толку е подобар нивниот резултат на скалата за ментално здравје.

„На фундаментално ниво, потребна е соодветна исхрана за да се обезбедат состојките за развој и функција на телото и кај децата и кај возрасните, вклучувајќи го растот и обновувањето на клетките, синтезата на ДНК-та, невротрансмитерите и метаболизмот на хормоните, што е особено критично за децата во однос на развојот на мозокот“, се вели во трудот.

Истражувачите сметаат дека ова нивно истражување може да ги поттикне одговорните да усвојат политики што ќе им помогнат на децата да добијат поголем пристап до хранлива и свежа храна во и вон училиштето.

Continue Reading

#ЖИВОТ

Придобивки од киселата зелка

Киселата зелка е незаменлива храна на трпезата… Таа е извор е на многу витамини и одличен прилог за речиси сите „зимски“ јадења.

Хранлива е!

Киселата зелка содржи значајни хранливи материи како што се витамин Ц, К, Б-6, пробиотски влакна, железо, манган, фолна киселина и калиум.

Добар извор на хранливи влакна

Контролирано испитување покажа дека расолот е единствената ферментирана храна за којашто е клинички докажано дека помага при тн. синдром на нервозно дебело црево (ИБС). Пробиотските влакна помагаат во исхраната на добрите бактерии во цревата, пишува интегративниот гастроентеролог Марвин Синг, пренесува Б92. Според базата на податоци за храна на американското Министерство за земјоделство (УСДА), една чаша кисела зелка содржи четири грама влакна, што е еднакво на 15 отсто од дневната препорачана вредност.

Добро за цревата

Бидејќи е ферментирана храна, киселата зелка природно содржи пробиотици и пребиотски влакна. Пробиотиците се делотворни и за запек, дијареа по антибиотици и инфекции, како и ИБС.

Го зајакнува имунолошкиот систем

Имунитетот во голема мера зависи од здравјето на цревата. Овие два система се нераскинливо поврзани, што значи дека секоја храна што поддржува здрави црева, исто така, поддржува здрав имунолошки систем.

Го намалува стресот

Се покажа дека пробиотиците управуваат и со анксиозноста и симптомите на депресија кај луѓето, поради поврзаноста меѓу цревата и мозокот. Здравите црева се здрава основа за функционирање на целото човеково тело.

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020

error: