Connect with us

#ФАЦИ

По Лондон и Њујорк, Трпчески и Венгеров ја кренаа на нозе и публиката во Париз

Македонскиот виртуоз на пијано, Симон Трпчески и легендарниот руски виолинист, Максим Венгеров, ја завршија заедничката мини турнеја со настапот во Париската филхармонија. Тие ја воодушевија француската публика со делата од Моцарт, Прокофјев, Франк и Равел.

Ова беше трет заеднички настап на двајцата музичари, по Лондон и Њујорк. И исто како на претходните два, и овој концерт заврши со долготрајни аплаузи и стоечки овации, и со три биса, пренесе Здружението за култура и уметност КултурОп.

„Оваа година навистина не можеше да почне поубаво. Ова е доказ дека соништата се остваруваат: на најпрестижните сцени настапив со Максим Венгеров. Се радувам што нашите искреност и фантастично поврзување на сцената толку убаво беа препознати од публиката”, изјави Трпчески, кој следниот месец ќе има концерти во Германија и Ерменија.

Трпчески и Венгеров првпат свиреа заедно лани на фестивал во Белгија, кога и ја договорија турнејата со три концерти во Лондон, Њујорк и Париз.

„Со некои луѓе веднаш се воспоставува хемија и ова е таков случај. Ми беше позната работата на Симон и во него препознав многу сензитивен партнер. Навистина се надевам дека ќе свириме и во иднина, дека можеби ќе успееме заеднички и да снимиме нешто, а и повторно би сакал да дојдам во Македонија”, рече неодамна Венгеров.

Извор: Репортер.мк

#ФАЦИ

Ареа ќе одржи акустичен концерт во Битола на 7. октомври

 

Ареа ќе одржи акустичен концерт во Битола, на 7. октомври. „Предходната година го издадовме новиот албум „Љубов е“ и до сега имавме повеќе, концертни настапи во повеќето места во Македонија меѓу кои и во Битола. Овој пат решивме тоа да биде акустичен концерт, каде во една поинаква и поинтимна атмосфера публиката ќе може да ужива во нашите песни.

Концертот под наслов „Area Unplugged“ ќе се случи за прв пат на сцената во Центарот за култура во Битола, со почеток во 20 часот,“ информираат од Ареа.

Continue Reading

#ФАЦИ

Песни од Тоше, Гоце Арнаудов, Влатко, Есма, Драган Вучиќ на канцерот „Легендите живеат вечно“

 

Под мотото „Легендите живеат вечно“, на 28-ми октомври во „Македонска филхармонија“ ќе се одржи концерт во чест на оние кои прерано си заминаа, со цел да им се одаде почит за се она што го оставија зад себе. Ја испишаа музичката историја, а можеа уште толку многу.

 

Ќе се пеат песните на  Тоше Проески,  Влатко Илиевски,  Есма Реџепова, Гоце Арнаудов, Зафир Хаџиманов, Драган Вучиќ како и многу други. Картите за овој настан се веќе пуштени во продажба и истите ќе имате можност да ги купите преку продажната мрежа на www.kupikarta.com, Розе Веро 2 и ЈК Травел во Бисер.

 

 

 

Continue Reading

#ФАЦИ

Архитектот Лука, нова љубов на Тамара

 

Поп-пејачката Тамара Тодевска има нова љубов. Таа веќе неколку пати сподели фотографии,  а станува збор за Лука Радовиќ, архитект и дизајнер од Скопје. Дека има нова љубов веќе наголемо се  зборува и низ чаршијата.

 

Тамара неодамна се разведе од својот сопруг Александра, со кого беше 7 години во брак. Тие имаат две деца, Дарен и Хана. И покрај разделбата со Мачка не е тајна дека тие се во коректни односи, заради децата, а заедно ги прославуваат и родендените на децата, и неодамна објавија заеднички фотографии.

 

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020-2023

error: