Connect with us

#ФАЦИ

Победата над леукемијата не ги избрша траумите од болничките кревети: Михаела Пехчевска која денес е дефектолог раскажа за борбата со ракот

Специјалниот едукатор и рехабилитатор Михаела Пехчевска (27) од Скопје, е една од оние кои успеале да ја победат леукемијата. Иако имала само четири години кога се соочила со оваа болест, сепак тоа не се брише од сеќавањата. Таа во интервју за „Репортер“, искрено ни раскажа за нејзината борба со рак на крвта.

„Иако бев многу мала, сепак поради таа фотомеморија или детска меморија каде што сеќавањата се остри и детални, сè уште се сеќавам на целиот тој процес, односно на борбата со оваа крволочна болест. Се сеќавам на дел од персоналот, на медицинските сестри кои дел од нив и сè уште работат таму, се сеќавам и на други деца со кои ја делев болничката соба“, ја започнува својата приказна Михаела.

Вели дека сè уште има трауми, иако поминале толку многу години. Сè уште се плаши од болници, од рутински контроли, боцкање за крвна анализа и слични прегледи. Најголема траума ѝ било тоа што кога се  лекувала била сама во болничката соба, без родителите, а медицинските сестри и биле сè. Но исто така многупати ја облева и стравот дека би можела болест да се повтори, а со тоа и целата голгота низ која поминала како дете.

Победата над болеста ја инспирирала да стане дефектолог, па средното образование го завршила во средното медицинско училиште „Д-р Панче Караѓозов“, а пред година дена запишала магистерски студии во областа на специфични тешкотии во учењето.

„Мојата желба да станам специјален едукатор и рехабилитатор дојде затоа што како мала поминав низ еден трнлив пат, поминав една голгота низ која не би сакала никој ама баш никој да помине. Сакам да помогнам онаму каде што е најтешко. Но покрај ова, љубовта која ја имам кон сите деца имаше е најголемата причина што денес се занимавам со оваа работа“, искрена е Михаела.

Таа додава дека како стручно лице, потребно е да ги забележи сите отстапки во развојот на детето, иако секое дете си достигнува развојни милјеа, сепак кај сите скалите за проценка се слични како на пример кога детето треба да седне, прозбори или проооди.

„Дозволуваме отстапки од неколку месеци, но сепак доколку некое дете не ги постигнува овие развојни нивоа  на одредена возраст, треба да крене црвено знаменце. Во тој случај многу е важно родителите да прифатат дека нивното дете има некаков проблем, и да се консултираат со одредено стручно лице кое се занимава токму со таа проблематика. Само на тој начин ќе се стекне брз и успешен напредок. Но исто така, родителите не треба да се срамат и да не ја кријат состојбата на нивното дете, кога веќе се запознаени со неа“, вели  Михаела за „Репортер“.

Таа вели дека секое дете со себе носи и успешна приказна, па со самото доаѓање кај стручното лице и барањето помош преставува огромна победа. Но иако секоја проблематика има своја тежина, сепак за да реши потребна е упорност и истрајност. За неа не постои нешто што не може да се оствари, бидејќи како што таа вели, работи со љубов и дава сè од себе. А благодарноста од страна на родителите за неа преставува најголемиот подарок на светот.

Михаела контактира со родителите чии деца го победиле ракот, како и со две девојчиња кои исто така успеале да ја победат леукемијата.

„Порано одев многу често, ги посетував, им раскажував дека и јас исто како нив сум била, дека и мојата коса некои лоши човечиња ми ја изеле, ама затоа сега имам долга и убава коса. Поддршката е од клучно значење во тие моменти. Со едно девојче која имаше мојата дијагноза, се зближив за неполн половина час, се расплака по мене уште при самото запознавање. Тоа беше љубов на прв поголед. Подоцна нејзината мајка ми раскажа дека таа цела ноќ ме барала и плачела по мене, па се чудеше како е можно да се зближиме за толку кратко време“, раскажа Михаела.

Михаела додава дека кога и да им кажала на мајките дека и нивното дете ќе биде добро како неа, бидејќи и самата таа го поминала, тие добивале сила и надеж.

„Господ да го молев немаше ваква надеж да ми прати, беше реченицата на една мајка која низ солзи ми раскажуваше за своето дете, како дознале и низ сè што поминале. Секогаш им велам на родителите дека колку и да е тешко, не смеат да се откажат, бидејки тие се столбот на нивите деца, столбот на кој што децата се потпираат“, вели Михаела.

До сите онлоколошки пациенти, Михаела испраќа порака дека без разлика со што ќе се соочат низ животот, не треба да заборават дека секогаш на крајот од тунелот има светла точка.

Марија Прличкова

Извор: Репортер.мк

#ФАЦИ

Првпат во животот облеков фармерки откако ослабев 60 килограми: Пејачката Ивона Јо среќна и посветена на музиката 

Пејачката Ивона Јовановиќ ослабе 60 килограми и првпат во животот облече фармерки. Шест месеци по операцијата на желудникот вели дека конечно е задоволна кога ќе се погледне во огледало.

„Веќе ја немам онаа лажна самодоверба. Кога се затворивме во пандемијата, дознав многу работи за себе, на пример дека се прејадував не затоа што сум била гладна, туку за да го скријам стресот. Денес животот ми е сменет, вежбам јога, медитирам, посветена сум на пеењето и настапите и конечно сум вистински среќна“, вели Ивона во интервјуто на „Репортер“.

Се дружевме во Куманово, градот каде што е родена и живее. И додека ни ги откриваше омилените места на нејзиниот град разговаравме за сè. За музиката, настапите во „Ѕвездите на Гранд“, па и онаа болна тема, психичките проблеми кои со години ја мачеле поради дебелината.

„Никој не ме прашуваше како сум. Ме покажуваа со прст и коментираа дека сум дебела. Кога објавив слики на кои носам свилен фустан, луѓето мислеа дека промовирам гојазност. Јас тоа го направив за себе. Разговорите со психолог многу ми помогна да ги надминам проблемите и да сфатам дека имам многу квалитети за кои не бев свесна“, вели Ивона.

Од дете имала проблем со дебелината, Баба ѝ ја учела да носи широка облека за да ѝ го покрива телото. Денес, кога тоа е минато, Ивона вели дека веќе не се лути, ниту на родителите ниту на баба ѝ.

„Им простив, затоа што само така можев да тргнам напред и да ги надминам сите психолошки проблеми“, искрена е пејачката.

Низ сите овие години музиката ја водела напред. Зад неа е и бендот со кој ни покажа како се пее. А, кога е на јога, освен што го затега телото, си ја смирува и душата. Помеѓу музиката и јогата, секогаш наоѓа време за дружење и чаша вино со нејзиниот најдобар пријател, пејачот Марио Арангеловски. Марио го запознала на аудиција за ‘Идол’. Иако не се сакале, денес се најдобри другари.

„Баба му Ратка многу ме сака и сака да ѝ бидам снаа. Марио лаже дека не сме љубители на алкохолот. И двајцата  сакаме да испиеме чаша добро вино“, рече Ивона. Поради алкохол настанал и најсмешниот клип за јутјуб што го снимиле и бидејќи пијани глумеле модно жири, клипот никогаш не го објавиле.

Дали им било непријатно да се бакнуваат пред камери, како еден на друг си биле лоша среќа во „Гранд“, ама и зошто Ивона не ѝ пееше пратечки вокали на Калиопи на Евросонг. Тука се и муабетите за детството , за операцијата што ја чека пред крајот на годината, песната што наскоро ќе ја снима во Белград, како од 5ХЛ стигна до Л и зошто сака да отвори бутик на плус сајз девојки… гледајте го видеото.

Андријана Јовановска

 

Извор: Репортер.мк

Continue Reading

#ФАЦИ

(Видео) Геј пар се венчаше со евровизиската песна на Васил Гарванлиев

Евровизиските фанови Тој и Гој, кои имаат свој Јутјуб канал, биле толку многу воодушевени од песната Here I Stand што Васил Гарванлиев ја пееше лани на Евросонг, што ја избрале како главна песна на нивната свадба. Тие ова го открија во видеото во кое ги споделија своите впечатоци од песната Circles со која Андреа годинава ќе ја претставува Македонија на музичкото натпреварување.

„Се сеќавате ли каква реакција имав лани кога првпат ја слушав песната на Васил? Навивав за него да успее, и знам дека луѓето велат дека песната е малку лигава, ла, ла, ла, но ако ја слушнете само инструменталната верзија на песната, ќе сфатите дека е прекрасна. Прекрасна. Таа беше една од главните песни на нашата венчавка. Васил требаше да пее во финалето. Песната ја гледаме како вистински подарок од Васил за свадбата. И иако не сме го запознале, знаеме дека ќе го обожаваме и кога ќе го сретнеме“, велат Тој и Гој во видеото.

Инаку, песната Here I Stand беше промовирана пред точно една година, а ја претставуваше Македонија на Евросонг во Ротердам. За да ја одбележи годишнината, пред неколку дена, Васил објави десет ремикси на песната кои ги направија диџеи од целиот свет.

„Сега тие ја пуштаат Here I Stand во клубовите и дискотеките. Песната почнува да грми на журки“, рече Васил за „Репортер“.

Извор: Репортер.мк

Continue Reading

#ФАЦИ

Андреа со песната „Circles“ ќе ја претставува Македонија на Евровизија 2022

Вечерва беше избран нашиот евровизиски претставник, и победата ја однесе Андреа со песната „Circles“.

Пред камерите се претставија шесте кандидати за кои народот имаше можност да гласа изминативе денови. Кали, Лара, Виктор, Јон, Андреа и Рис Флауер се релативно млади музичари, кои претходно беа избрани на конкурсот кој го распиша МРТ.

„Пред сè, благодарам Македонија! Ветувам дека ќе направам сè да ги оправдам вашите очекувања. Честитки за сите учесници во национланиот избор, бевте тешка конкуренција Оваа шанса за мене е одговорност, како професионална, така и лична. Поддршката од страна на публиката и медиумите ми даде голем поттик овие две недели. Масевски, благодарам за Circles! Останува да продолжиме со полна пареа со подготовките за Евровизија и достојно да ја претставиме Македонија во Торино“, напиша Андреа на социјалните мрежи.

Избирањето се одвиваше по пат на онлајн гласање, а гласовите од јавноста сочинуваа 50 проценти, додека останатите 50 проценти беа доделени од страна на стручно странско жири.

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020

error: