Connect with us

#ФАЦИ

Пред 10 години почина Гоце Аранудов, без чии песни не проаѓа ниту добра пијанка ниту добра прослава

Легендарниот фолк-пејач Гоце Арнаудов, еден од најпознатите музички имиња во Македонија, умре на 6. декември 2011 година на 52-годишна возраст. Тој почина во една француска клиника, каде што се лекуваше од рак на белите дробови, а беше беше погребан во Струмица.

Иако беше болен, често настапуваше, велејќи дека не сака ни да мисли на болеста. А зад себе ги остави најпознатите песни: „Што ќе остане од Македонија“, „Проклети да се предавниците“, „Ех да беше стрела песната“, „Дали чекаш стара мајчице“, „Ќе пијам ќе лумпувам“, „Свири мајсторе“, „Полни бре меанџијо“ итн.

Арнаудов е роден во Струмица на 19 август 1959 година. Тој уште како дете, од десетгодишна возраст, почнал да свири на гитара и да пее во групата на неговиот татко. По завршувањето на средното образование, ја формирал групата Крик, со која имал турнеи низ цела поранешна Југославија. Во 1993, се вратил во Македонија учествувал на сите музички фестивали каде ги освоил првите места.

Во 1994, на „Фолк фест – Валандово“ со песната „Дали чекаш стара мајциче“ ги освојува сите можни награди, песната која е една од неговите најголемите македонски фолк хитови. На тој фестивал, низ годините освои вкупно 22 награди, најчесто наградите на публиката и телевизискиот аудиториум.

На манифестацијата „Златна бубамара на популарноста“ ја доби награда за „Најдобар фолк пејач во 2005 година“, а во 2012 година беше одликуван и постхумно за особени заслуги во афирмацијата и развојот на македонската фолк песна.

Тој зад себе остави 200 песни, учествуваше на стотина фестивали, од кои на преку 60 имашео своено прво место. Пет пати беше прогласен за најпопуларната личност на Македонија. Неколку пати ја доби и наградата за интерпретација на најголемиот пејач Никола Бадевв на фестивалот Гоце Фест. Покрај настапите во Македонија, тој редовно гостуваше и низ цела Европа, Америка и Австралија. Но, учевствуваше и на бројни добротворни концерти.

Во 2000-та година во Струмица, Арнаудов направи концерт на стадионот со 10 илјади публика, по што првите луѓе на градот му ја врачија наградата за пејач на деценијата и за почесен граѓанин. Во истиот град, по неговата смрт, беше подигнат и споменик во неговиот лик.

Извор: Репортер.мк

#ФАЦИ

Ареа ќе одржи акустичен концерт во Битола на 7. октомври

 

Ареа ќе одржи акустичен концерт во Битола, на 7. октомври. „Предходната година го издадовме новиот албум „Љубов е“ и до сега имавме повеќе, концертни настапи во повеќето места во Македонија меѓу кои и во Битола. Овој пат решивме тоа да биде акустичен концерт, каде во една поинаква и поинтимна атмосфера публиката ќе може да ужива во нашите песни.

Концертот под наслов „Area Unplugged“ ќе се случи за прв пат на сцената во Центарот за култура во Битола, со почеток во 20 часот,“ информираат од Ареа.

Continue Reading

#ФАЦИ

Песни од Тоше, Гоце Арнаудов, Влатко, Есма, Драган Вучиќ на канцерот „Легендите живеат вечно“

 

Под мотото „Легендите живеат вечно“, на 28-ми октомври во „Македонска филхармонија“ ќе се одржи концерт во чест на оние кои прерано си заминаа, со цел да им се одаде почит за се она што го оставија зад себе. Ја испишаа музичката историја, а можеа уште толку многу.

 

Ќе се пеат песните на  Тоше Проески,  Влатко Илиевски,  Есма Реџепова, Гоце Арнаудов, Зафир Хаџиманов, Драган Вучиќ како и многу други. Картите за овој настан се веќе пуштени во продажба и истите ќе имате можност да ги купите преку продажната мрежа на www.kupikarta.com, Розе Веро 2 и ЈК Травел во Бисер.

 

 

 

Continue Reading

#ФАЦИ

Архитектот Лука, нова љубов на Тамара

 

Поп-пејачката Тамара Тодевска има нова љубов. Таа веќе неколку пати сподели фотографии,  а станува збор за Лука Радовиќ, архитект и дизајнер од Скопје. Дека има нова љубов веќе наголемо се  зборува и низ чаршијата.

 

Тамара неодамна се разведе од својот сопруг Александра, со кого беше 7 години во брак. Тие имаат две деца, Дарен и Хана. И покрај разделбата со Мачка не е тајна дека тие се во коректни односи, заради децата, а заедно ги прославуваат и родендените на децата, и неодамна објавија заеднички фотографии.

 

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020-2023

error: