Connect with us

#ФАЦИ

Синот на Аки Рахимовски по 35 години повторно е во Скопје

Кристијан Рахимовски (40), вчера дојде во Скопје, градoт каде што живееше неговиот татко, легендарниот пејач Аки Рахимовски. Аки почина пред да дена, а Кристија по 35 години е повторно во Скопје. Тој со министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска, ќе патува за Крушево, за да го посети вечниот дом на Тоше.

Во Загреб пред три дена се одржа комеморација за Аки Рахимовски каде се собраа голем број колеги и пријатели и се потсетија на музичарот кој одбележа еден музички период на овие простори.

„Овие работи ми се незаборавни и ќе ги чувам како спомен на татко ми затоа што сите луѓе што го сакаа и сета љубов што ни ја даваше сите овие години е нешто што ми дава една силна порака, лично до мене и се надевам на другите луѓе“, изјави Кристијан за својот татко.

„Тешко е да се прифати неговата смрт. Тоа е толку ненадејно, иако имав некои претчувства, бидејќи Аки не беше човек кој би се грижел премногу за себе. Тој едноставно го гледаше животот како полигон за брзи возила. Никогаш не се штедел, никогаш знаеше да ја рационализира и употреби енергијата што ја има“, рече Хусеин Хасанефендиќ Хус за хрватската емсија Ин Магазин.

 

Извор: Репортер.мк

#ФАЦИ

Ареа ќе одржи акустичен концерт во Битола на 7. октомври

 

Ареа ќе одржи акустичен концерт во Битола, на 7. октомври. „Предходната година го издадовме новиот албум „Љубов е“ и до сега имавме повеќе, концертни настапи во повеќето места во Македонија меѓу кои и во Битола. Овој пат решивме тоа да биде акустичен концерт, каде во една поинаква и поинтимна атмосфера публиката ќе може да ужива во нашите песни.

Концертот под наслов „Area Unplugged“ ќе се случи за прв пат на сцената во Центарот за култура во Битола, со почеток во 20 часот,“ информираат од Ареа.

Continue Reading

#ФАЦИ

Песни од Тоше, Гоце Арнаудов, Влатко, Есма, Драган Вучиќ на канцерот „Легендите живеат вечно“

 

Под мотото „Легендите живеат вечно“, на 28-ми октомври во „Македонска филхармонија“ ќе се одржи концерт во чест на оние кои прерано си заминаа, со цел да им се одаде почит за се она што го оставија зад себе. Ја испишаа музичката историја, а можеа уште толку многу.

 

Ќе се пеат песните на  Тоше Проески,  Влатко Илиевски,  Есма Реџепова, Гоце Арнаудов, Зафир Хаџиманов, Драган Вучиќ како и многу други. Картите за овој настан се веќе пуштени во продажба и истите ќе имате можност да ги купите преку продажната мрежа на www.kupikarta.com, Розе Веро 2 и ЈК Травел во Бисер.

 

 

 

Continue Reading

#ФАЦИ

Архитектот Лука, нова љубов на Тамара

 

Поп-пејачката Тамара Тодевска има нова љубов. Таа веќе неколку пати сподели фотографии,  а станува збор за Лука Радовиќ, архитект и дизајнер од Скопје. Дека има нова љубов веќе наголемо се  зборува и низ чаршијата.

 

Тамара неодамна се разведе од својот сопруг Александра, со кого беше 7 години во брак. Тие имаат две деца, Дарен и Хана. И покрај разделбата со Мачка не е тајна дека тие се во коректни односи, заради децата, а заедно ги прославуваат и родендените на децата, и неодамна објавија заеднички фотографии.

 

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020-2023

error: