Connect with us

#ФАЦИ

Со звуците на „Зошто си ме мајко родила“, Аки Рахимовски беше испратен во Загреб, речиси сите колеги од Хрватска дојдоа да му оддадат почит

Денеска, во Алејата на великаните на загрепските гробишта „Мирогој“, членовите на семејството,  најблиските пријатели и колегите се простија од Аки Рахимовски, објави хрватскиот портал „Дневник“.

Речиси сите познати имиња од хрватската естрада дојдоа да го испратат. Меѓу пристуните беа Хусеин Хасанефендиќ-Хус, Маријан Бркиќ, Џибони, Дино Јелушиќ, Кристина (Тина) Кресник, Јурица Паѓен, Ивана Плечингер и многу други јавни личност.

Пред ковчегот на Аки имаше посвета со стиховите „Нашата улица е тажна од кога не си овде… Бидејќи тажната песна ја пеат оние што остануваат“ од песната „Моја је пјесма лагана“ од „Парни валјак“. Венецот во форма на срце исто така беше поставен пред ковчегот на последното збогување, кој ја носеше пораката на неговата двегодишна ќерка Антонија: „Тато, те сакам. Антонија“.

Неговата ќерка Дина одржа говор, кој ги расплака сите присутни.

„Еднаш рече дека е лесно да се биде висок, но тешко е да се биде голем, голем човек. Ти благодарам, тато, што ме научи дека човекот е малечок само под ѕвездите. Ајде бегај, така ми рече, бегај ќерко. Бегај тато, бидејќи им е здодевно без тебе. И само да знаеш, само ти, тато, и никој како тебе. Те сакам, тато“, рече Дина.

Аки беше испратен со песните „За малку нежност“ од „Парни валјак“, „Мојот пат“ од Френк Синатра, „Едрење“ од Род Стјуарт и македонската песна „Зошто си ме мајко родила“.

Аки ненадејно почина во саботата, на 22 јануари, во болницата во Ново Место, Словенија. Тој бил хоспитализиран кога нагло му се слошило. Имаше 66 години.

Ќе остане запаметен како еден од најголемите вокални изведувачи, фронтмен на „Парни валјак“ и неуморен музичар, кој во петте децении од својата кариера ги одбележа животите на сите генерации со својот уникатен глас и неуморната енергија на изведба.

Извор: Репортер.мк

#ФАЦИ

Ареа ќе одржи акустичен концерт во Битола на 7. октомври

 

Ареа ќе одржи акустичен концерт во Битола, на 7. октомври. „Предходната година го издадовме новиот албум „Љубов е“ и до сега имавме повеќе, концертни настапи во повеќето места во Македонија меѓу кои и во Битола. Овој пат решивме тоа да биде акустичен концерт, каде во една поинаква и поинтимна атмосфера публиката ќе може да ужива во нашите песни.

Концертот под наслов „Area Unplugged“ ќе се случи за прв пат на сцената во Центарот за култура во Битола, со почеток во 20 часот,“ информираат од Ареа.

Continue Reading

#ФАЦИ

Песни од Тоше, Гоце Арнаудов, Влатко, Есма, Драган Вучиќ на канцерот „Легендите живеат вечно“

 

Под мотото „Легендите живеат вечно“, на 28-ми октомври во „Македонска филхармонија“ ќе се одржи концерт во чест на оние кои прерано си заминаа, со цел да им се одаде почит за се она што го оставија зад себе. Ја испишаа музичката историја, а можеа уште толку многу.

 

Ќе се пеат песните на  Тоше Проески,  Влатко Илиевски,  Есма Реџепова, Гоце Арнаудов, Зафир Хаџиманов, Драган Вучиќ како и многу други. Картите за овој настан се веќе пуштени во продажба и истите ќе имате можност да ги купите преку продажната мрежа на www.kupikarta.com, Розе Веро 2 и ЈК Травел во Бисер.

 

 

 

Continue Reading

#ФАЦИ

Архитектот Лука, нова љубов на Тамара

 

Поп-пејачката Тамара Тодевска има нова љубов. Таа веќе неколку пати сподели фотографии,  а станува збор за Лука Радовиќ, архитект и дизајнер од Скопје. Дека има нова љубов веќе наголемо се  зборува и низ чаршијата.

 

Тамара неодамна се разведе од својот сопруг Александра, со кого беше 7 години во брак. Тие имаат две деца, Дарен и Хана. И покрај разделбата со Мачка не е тајна дека тие се во коректни односи, заради децата, а заедно ги прославуваат и родендените на децата, и неодамна објавија заеднички фотографии.

 

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020-2023

error: