Connect with us

#ФАЦИ

Сопранот Мирјана Бурназ-Кремшовски освои Гранд при награда на меѓународниот музички натпревар „Балканска Романсијада“

Оперската пејачка Мирјана Бурназ-Кремшовски ја освои Гранд при наградата на деветта по ред „Балканска Романсијада“, која се одржа во Руската куќа во Софија, Бугарија. Гранд при наградата на овој меѓународен музички натрпевар се доделува еднаш на четири години.

Покрај од Македонија, на натпреварот за најдобар оперски глас се натпреваруваа оперски пеачи и од Грција, Бугарија и Русија.

Мирјана покрај нашата земја, го претставуваше и факултетот за соло пеење од Есен, Германија.

Таа е родена 1993 година во Скопје и потекнува од музичка фамилија. По завршувањето на  средното образование, таа дипломира на Факултетот за музичка уметност на Универзитетот „ Св.Кирил и Методиј “ во Скопје , во класата на проф. Весна Ѓиновска – Илкова. А подоцна и на Фолкванг Универзитетот за уметности во класата на проф. Рејчел Робинс во 2019 година.

За време на своите студиите, настапуваше во Македонска Опера и Балет како солист, но и учествуваше на многубројни фестивали во Македонија како на пример „Есенски музички свечености“, „Денови на македонска музика“ и многу други. Но одржа концертни настапи и во Бугарија, Србија, Германија.

Моментално е член на Операта во Магдебург, Германија и е пред магистратура по соло пеење.

 

Извор: Репортер.мк

#ФАЦИ

Ареа ќе одржи акустичен концерт во Битола на 7. октомври

 

Ареа ќе одржи акустичен концерт во Битола, на 7. октомври. „Предходната година го издадовме новиот албум „Љубов е“ и до сега имавме повеќе, концертни настапи во повеќето места во Македонија меѓу кои и во Битола. Овој пат решивме тоа да биде акустичен концерт, каде во една поинаква и поинтимна атмосфера публиката ќе може да ужива во нашите песни.

Концертот под наслов „Area Unplugged“ ќе се случи за прв пат на сцената во Центарот за култура во Битола, со почеток во 20 часот,“ информираат од Ареа.

Continue Reading

#ФАЦИ

Песни од Тоше, Гоце Арнаудов, Влатко, Есма, Драган Вучиќ на канцерот „Легендите живеат вечно“

 

Под мотото „Легендите живеат вечно“, на 28-ми октомври во „Македонска филхармонија“ ќе се одржи концерт во чест на оние кои прерано си заминаа, со цел да им се одаде почит за се она што го оставија зад себе. Ја испишаа музичката историја, а можеа уште толку многу.

 

Ќе се пеат песните на  Тоше Проески,  Влатко Илиевски,  Есма Реџепова, Гоце Арнаудов, Зафир Хаџиманов, Драган Вучиќ како и многу други. Картите за овој настан се веќе пуштени во продажба и истите ќе имате можност да ги купите преку продажната мрежа на www.kupikarta.com, Розе Веро 2 и ЈК Травел во Бисер.

 

 

 

Continue Reading

#ФАЦИ

Архитектот Лука, нова љубов на Тамара

 

Поп-пејачката Тамара Тодевска има нова љубов. Таа веќе неколку пати сподели фотографии,  а станува збор за Лука Радовиќ, архитект и дизајнер од Скопје. Дека има нова љубов веќе наголемо се  зборува и низ чаршијата.

 

Тамара неодамна се разведе од својот сопруг Александра, со кого беше 7 години во брак. Тие имаат две деца, Дарен и Хана. И покрај разделбата со Мачка не е тајна дека тие се во коректни односи, заради децата, а заедно ги прославуваат и родендените на децата, и неодамна објавија заеднички фотографии.

 

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020-2023

error: