Connect with us

#ФАЦИ

Срам ми е за тоа што го направив, вели Џибони по негативните реакции дека газел по храна

Бурни реакции во јавноста по настапот на Џибони во еден во загрепки ресторан каде пејачот ја забавувал публиката па се качил на маса и газел по храна.

„Слушајте… негативните реакции се сосема оправдани. Да не бев таму и да видев на фотографиите дека некој го прави тоа, ќе реагирав како и сите други“, рекол пејачот а хрватскиот „24сата“ , по инцидентот на забавата во понеделникот вечерта.

Пејачот се качувал на масата со колачи и разни јадења и ордевери додека ја забавуваше публиката, па притоа случајно газел по храната.

Како што вели, не присуствувал на гала вечерата, туку чекал во бекстејџот да го повикаат на сцената.

„Таа вечера одамна заврши, кога се качив на масата не видов никаква торта. Никогаш не ми беше намерата да газам по тортата или по пршутата. Изгледа грдо и разбирливи ми се реакциите. Сè што пишуваат луѓето е оправдано. Можам само да кажам дека се извинувам и дека во ниту еден момент не ми беше намерата да газам по храната“, рекол Џибони.

Неговото однесување згрози различни критичари и корисници на социјалните мрежи, а Џибони вели дека пред него било мрак.

„Пред мене беше темно. Носам очила за сонце, кои ми прават проблем на концертите. Дури кога сфатив дека нешто ми се лизга, видов дека сум згазнал на торта. Никогаш не ми се случило вакво нешто, и тоа не го велам за да се оправдам. Не е убаво и нема што повеќе да се додаде. Тоа не ми беше намерата, но така се случи – се правдал Џибони.

Кога е концерт не се штедам, одам кај публиката и овој пат отидов, но не очекував дека таму ќе има храна и колачи. Луѓето веќе танцуваа, немав чувство дека тука нешто се јаде. Моите настапи се секогаш еуфорични. Никогаш не доаѓам само да направам настап, секогаш се „давам себеси“ – рекол Џибони за „24сата“.

Џибони раскажал дека отишол кај публиката по 35 минути свирка. Свирката продолжила и по тој инцидент.

– Тие фотографии се Бог да чува, што да ви кажам повеќе… Да видам некој од моите колеги како го прави тоа, би се фатил за глава и би рекол: „Овој е тотално луд“. Само што во овој случај тоа сум јас. Мое извинување до луѓето што го видоа, не ми беше тоа намерата – вели Џибони.

Џибони не можел да сокрие во гласот колку целата ситуација го погодила. Тој не нуди оправдување за своето однесување, туку извинување. Го погодиле негативни коментари, но не бега од одговорноста.

– Секако дека коментарите ме погодија. Не мораа ни да ги напишат, самиот знам дека згрешив – вели Џибони.

Не сакал да зборува за новите настапи и за најновата плоча.

„Верувајте ми, не ми е до ништо. Никогаш не сум имал ваков инцидент, така што немам поим што ќе се случи после ова – рекол Џибони, па повторно почнал да зборува за фотографиите.

– Нема оправдување, едноставно нема. Можам само да ги покријам ушите. Нема враќање назад. Што е тука е – вели Џибони.

Извор: Репортер.мк

#ФАЦИ

Петар дојде на аудиција за вработување, а јас бев во жирито, си реков ’види што убав е дечково‘: Љубовната приказна на Емра Куртишова 

Македонската актерка Емра Кутришова неодамна се омажи со својот колега, актерот Петар Стојанов. По три години врска двојката реши да се венча, а свадбата беше во Гевгелија, од каде што е Петар. Емра вели дека имале преубава свадба за која сè уште се зборува. Конечно успеа да ги присобере впечатоците, па во разговор за Репортер ни ја откри и љубовната приказна со сопругот, но и како поминел подготовките околу свадбата. Зборуваме и за идните планови во однос на нејзината кариера.

По 7 јуни, еве уште се зборува за свадбата и баш тоа ми буди радост и ми дава до знаење дека навистина гостите заедно со мене и Петар си поминаа прекрасно“, ни открива актерката Куртишова. На прашањето како сега се чувствува во брак, вели: Искрено, не е ништо поразлично бидејќи ние веќе подолг период живееме заедно. Тоа е доказ дека таа хартија не менува ништо, единствено што на некој начин се официјализира врската. Така што сè си е како што било и до сега. Единствено што сменив, е што освен што го задржав моето презиме, го додадов и неговото, и секако се тоа со заеднички договор‘, ни откри Емра, која публиката ја засака како Исура, од хит-серијата „Преспав“.

Свадбата беше во Гевгелија. Немало многу гости, туку прославата била во најтесниот круг на семејството. Но како и секоја свадба, така и оваа поминала со малку драма.

„За нервозите околу свадбата ангажирани беа сите околу мене, јас бев многу опуштена. Не знам како ми успеа, но, навистина ништо не допираше до мене, едноставно сакав да ми е мирно во душата. Но, пак не беше сè подмачкано. Бидејќи дента патувавме од Скопје и секако чичко Марфи мораше да вмеша прсти, врвот беше дека јас и Петар доцневме на сопствената свадба, не многу долго. Па кога стигнавме наместо ние да ги пречекаме гостите, се случи обратно. Сега кога ќе се присетиме на тој момент ни делува како од некоја комедија, и навистина беше смешно“, вели Емра и додава: Најважно е дека сè помина во најдобар ред, беше убава мини свадба за паметење.

Атмосферата се вжешти кога Петар го зеде микрофонот и буквално не го остави … па, со оглед на тоа колку го крена расположението се пошегував и му предложив во слободно време да пее на свадби, на што ми одговори дека ќе размисли“, се шегува актерката. Таа ни откри и дека немале обичаи бидејќи свадбата ја правеле во работен ден. Сè почнало и завршило во ресторанот, вели актерката, и затоа што биле растоварени од сите обичаи, имале повеќе време за убава веселба.

Интересна е и нивната љубовна приказна, за која Емра првпат открива во разговорот за Репортер. “ Искрено да ти кажам, љубовта почна необично и неочекувано. Во 2018 имаше аудиција за вработување на нови актери во Театарот за деца и младинци. По некоја случајност јас бев дел од жирито и тогаш прв пат го видов Петар. Кога излезе на сцената, си помислив ’види што убав е дечково хаха‘. Морам да признаам дека му личеше сцената и имаше потенцијал за да се вработи и стане дел од театарот. Така и бидна“, искрена е актерката Куртишова-Стојанова и додава: Нашиот прв заеднички процес во театарот беше претставата „Едвард раце ножици“ каде почнаа првите љубовни искри, ама од негова страна, а јас ’се држев бев ’како незаинтересирана. Тој момент не траеше долго, не можев да му одолеам и се случи љубов. Почнавме да живееме заедно и сфативме дека добро ни оди, па решивме да се земеме“.

Заедничката работа во театарот, кога се и колеги и во љубовна врска, колку и да е добра, некогаш носи непријатни моменти, кавги. Па зборуваме и за тоа, на што актерката вели: „Реално тоа до сега се нема случено, но, не е чудо да се случи. Приватноста се остава на влезот пред театарот, наша задача е со полна концентрација да си ја одиграме претставата, а проблемот да се реши по завршувањето на истата. Јас и Петар сме различни во карактерите, ама сметам дека тоа е причината зошто сме заедно. Секако дека нè привлекуваат исти нешта и тоа го прави балансот во врската“, открива таа.

Емра во моментов е во Србија, каде подолг период работи на филм и серија. Но, засега, вели таа не смее да открива многу, бидејќи сè уште е рано. И оваа година зад себе имаа успешна работа во Театарот за деца и младинци. Ни откри дека на куклениот фестивал во Подгорица, со претставата „Палешка“ таа и нејзиниот колега Мартин Јорданоски добиле награда за партнерска игра. Потоа се случила претставата „Роња“ која сè уште ги добива сите главни награди од фестивалите. „Морам да признаам дека оваа претстава е една од поубавите во нашиот театар, и топло ја препорачувам на сите оние што не ја гледале.

Во моментов во театарот се работи „Франкенштајн“ и со нетрпение ја очекуваме премиерата“, раскажува таа. Публиката ја засака како Исаура, па ја прашаме дали мисли дека е време да ѝ се врати на телевизијата и дали ќе има нова сезона на хит-серијата?

“ Преспав ми фали веќе две години, и не само мене. Публиката си го кажа своето, серијата помина со огромен успех, а, за тоа се доказ бројните пораки кои ги добивам на Инстаграм. Секоја успешна приказна си има свое продолжение, па да се надеваме дека тоа ќе се случи и со Преспав, открива Емра.

Александра Георгиев

 

 

Continue Reading

#ФАЦИ

Пандев го гледаше Елмас во Наполи

Поранешниот капитен на Македонија, Горан Пандев присуствуваше на натпреварот во Џенова, меѓу неговиот поранешен клуб и Наполи. Имаше можност да го гледа својот наследник во репрезентацијата, Елиф Елмас, кој не се прослави на овој натпревар.

Елмас успеа да добие жолт картон по само 13 секунди игра и со тоа да собори еден неславен рекорд во историјата на италијанскиот фудбал. Напаѓачот жестоко стартуваше над противничкиот играч Гудмундсон. За потсетување, натпреварот меѓу Џенова и Наполи заврши без победник 2:2.

 

Continue Reading

#ФАЦИ

Караванот „Македонијо во срце те носиме“ патува во Велес

Проектот со потписот на Скендеровски продукција, а во чии рамки 12 македонски изведувачи препеаја исто толку родољубиви песни, сите во нов аранжман од маестро Николче Мицевски, има цел да им се продолжи векот на песните и да се испрати порака особено до  младите генерации  за нивната земја и нејзиното наследство.

 

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020-2023

error: