Connect with us

#ФАЦИ

Стари, сè уште го одржувам бендот: Пере се потсети на Ацо Конга кој почина пред 8 години

Никола Перевски – Пере, фронтменот на групата „Нокаут“, напиша емотивна порака по повод за неговиот колега и добар пријател Ацо Богдановски – Конга, кој почина пред осум години.

„Огромна чест е што те познавав, што дружевме, што соработував со тебе, што направивме нешто што после 25 години сè уште трае, прераснува во нешто посериозно како идеологија, став на ‘Нокаут’. Сè уште го одржувам бендот и вреди Ацо. А, тоа што вреди секогаш смета и е трн во око. Така ми зборуваше тогаш, ама бев многу млад и не те разбирав до крај што сакаше да ми кажеш. Сега веќе да. Стари, недостасуваш, знам дека се гледаме на друго место во друго време“, напиша Пере.

Пере не крие дека смртта на Конга оставила длабока трага во неговиот живот.

„Секогаш кога ќе излезам на сцена или кога ќе слушнам некоја песна од нашето време, ми се појавуваат слики од него. Бевме како една фамилија. Направивме многу заеднички концерти и многу се поврзавме. Навистина ми е жал што така брзо си замина толку млад човек. Ацо остави добро дело зад себе. Две деца, семејство. Секојдневно се борам со тоа. Ми навираат емоции и понекогаш, знам да пуштам и солза. Понекогаш се случува и да се насмеам од некои убави моменти“, раскажа Пере во интервју за „Репортер“.

Кога пред 25 години се појави на сцената, „Нокаут“ беше вистинско освежување за публиката. Во времето кога македонската музика беше во подем, Пере, Франц, Ацо и Кире создадоа хитови што се пеат и денес. Бендот само пет години остана во овој состав. Откако се распаднаа, секој тргна по својот пат, а само Пере настапува и создава нови песни под името Нокаут.

Извор: Репортер.мк

#ФАЦИ

Ареа ќе одржи акустичен концерт во Битола на 7. октомври

 

Ареа ќе одржи акустичен концерт во Битола, на 7. октомври. „Предходната година го издадовме новиот албум „Љубов е“ и до сега имавме повеќе, концертни настапи во повеќето места во Македонија меѓу кои и во Битола. Овој пат решивме тоа да биде акустичен концерт, каде во една поинаква и поинтимна атмосфера публиката ќе може да ужива во нашите песни.

Концертот под наслов „Area Unplugged“ ќе се случи за прв пат на сцената во Центарот за култура во Битола, со почеток во 20 часот,“ информираат од Ареа.

Continue Reading

#ФАЦИ

Песни од Тоше, Гоце Арнаудов, Влатко, Есма, Драган Вучиќ на канцерот „Легендите живеат вечно“

 

Под мотото „Легендите живеат вечно“, на 28-ми октомври во „Македонска филхармонија“ ќе се одржи концерт во чест на оние кои прерано си заминаа, со цел да им се одаде почит за се она што го оставија зад себе. Ја испишаа музичката историја, а можеа уште толку многу.

 

Ќе се пеат песните на  Тоше Проески,  Влатко Илиевски,  Есма Реџепова, Гоце Арнаудов, Зафир Хаџиманов, Драган Вучиќ како и многу други. Картите за овој настан се веќе пуштени во продажба и истите ќе имате можност да ги купите преку продажната мрежа на www.kupikarta.com, Розе Веро 2 и ЈК Травел во Бисер.

 

 

 

Continue Reading

#ФАЦИ

Архитектот Лука, нова љубов на Тамара

 

Поп-пејачката Тамара Тодевска има нова љубов. Таа веќе неколку пати сподели фотографии,  а станува збор за Лука Радовиќ, архитект и дизајнер од Скопје. Дека има нова љубов веќе наголемо се  зборува и низ чаршијата.

 

Тамара неодамна се разведе од својот сопруг Александра, со кого беше 7 години во брак. Тие имаат две деца, Дарен и Хана. И покрај разделбата со Мачка не е тајна дека тие се во коректни односи, заради децата, а заедно ги прославуваат и родендените на децата, и неодамна објавија заеднички фотографии.

 

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020-2023

error: