Connect with us

#ФАЦИ

„Врба“ на Манчевски освои три награди на два реномирани филмски фестивали

„Врба“ на режисерот Милчо Манчевски, викендов освои три награди на два реномирани филмски фестивали, во Њујорк и во Атина. „Врба“ е избран за најдобар филм, а глумицата Наталија Теодосиева ја доби наградата за најдобра актерка на „Атина маратон филм фестивал“. Наталија е избрана за најдобра глумица и на фестивалот „Акрос глоуб филм фестивал“ што се одржува во Њујорк.

„Врба“ имаше светската премиера на филмскиот фестивал во Рим во 2019 година. Досега филмот освои награди на голем број фестивали во светот Во интервју за „Репортер“ неодамна, режисерот зборуваше за филмот. Тогаш рече дека очекувал многу поголем светски успех на „Врба“ да не се случеше пандемијата.

Филмот „Врба“ е шести филм на Манчевски. Пролетва, Милчо го сними своијот седми филм, црната комедија „Кајмак“, која во моментов е во постпродукција и ќе има премиера 2022 година.

 

Извор: Репортер.мк

#ФАЦИ

Ареа ќе одржи акустичен концерт во Битола на 7. октомври

 

Ареа ќе одржи акустичен концерт во Битола, на 7. октомври. „Предходната година го издадовме новиот албум „Љубов е“ и до сега имавме повеќе, концертни настапи во повеќето места во Македонија меѓу кои и во Битола. Овој пат решивме тоа да биде акустичен концерт, каде во една поинаква и поинтимна атмосфера публиката ќе може да ужива во нашите песни.

Концертот под наслов „Area Unplugged“ ќе се случи за прв пат на сцената во Центарот за култура во Битола, со почеток во 20 часот,“ информираат од Ареа.

Continue Reading

#ФАЦИ

Песни од Тоше, Гоце Арнаудов, Влатко, Есма, Драган Вучиќ на канцерот „Легендите живеат вечно“

 

Под мотото „Легендите живеат вечно“, на 28-ми октомври во „Македонска филхармонија“ ќе се одржи концерт во чест на оние кои прерано си заминаа, со цел да им се одаде почит за се она што го оставија зад себе. Ја испишаа музичката историја, а можеа уште толку многу.

 

Ќе се пеат песните на  Тоше Проески,  Влатко Илиевски,  Есма Реџепова, Гоце Арнаудов, Зафир Хаџиманов, Драган Вучиќ како и многу други. Картите за овој настан се веќе пуштени во продажба и истите ќе имате можност да ги купите преку продажната мрежа на www.kupikarta.com, Розе Веро 2 и ЈК Травел во Бисер.

 

 

 

Continue Reading

#ФАЦИ

Архитектот Лука, нова љубов на Тамара

 

Поп-пејачката Тамара Тодевска има нова љубов. Таа веќе неколку пати сподели фотографии,  а станува збор за Лука Радовиќ, архитект и дизајнер од Скопје. Дека има нова љубов веќе наголемо се  зборува и низ чаршијата.

 

Тамара неодамна се разведе од својот сопруг Александра, со кого беше 7 години во брак. Тие имаат две деца, Дарен и Хана. И покрај разделбата со Мачка не е тајна дека тие се во коректни односи, заради децата, а заедно ги прославуваат и родендените на децата, и неодамна објавија заеднички фотографии.

 

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020-2023

error: