Connect with us

#ФАЦИ

Здраво сончање без оштетување на кожата, светскиот новитет отсега и во Македонија: Наташа Петровска со совети до совршен изглед

Наташа Петровска со години го носи епитетот на една од најубавите жени во Македонија. Повеќе од пет години е сопственичка на студиото за ремоделирање на тело „Фигурела“, бренд кој цели 40 години успешно функционира во светски рамки. Освен што може да се пофали со успешна професионална кариера, важи за една од ретките жени која успешно се занимава и со менаџирањето. Нејзиното тело е резултат на напорните вежби и тренинзи во „Фигурела“, а сега за сите читателки на „Репортер“ ги открива тајните на убавината и како до совршено тело.

Долги години сте сопственичка на студиото за ремоделирање на тело „Фигурела“, бренд кој цели 40 години успешно функционира во светски рамки. Како се решивте за оваа приказна?

Пред околу 14 години на едно од моите патувања во Австрија за прв пат се сретнав со „Фигурела“. Првично методот го испробав на себе и бев презадоволна од резултатите кои ги постигнав за краток временски рок. Токму поради ова решив да го отворам студиото овде во Македонија и да ја донесам франшизата во Скопје. Првично со цел да можам методот да применувам на себе бидејќи навистина се вљубив во него и бенефитот кој истиот го има, а потоа и за да им овозможам на сите дами да уживаат во него. Цврсто верував во методот и знаев дека ако го донесам и кај нас истиот ќе наиде на воодушевување кај припадничките на понежниот пол и за брзо ќе стане дел од нивното секојдневие. Еве, денес после 13 години успешна работа и функционирање, слободно можам да кажам дека сум била во право. Потврда и доказ за тоа се низата задоволни клиентки кои со години тренираат кај нас.

Како денес после толку години гледате на сето ова?

После 13 години постоење на „Фигурела Македонија“ можам нескромно да кажам дека сум направила вистински избор и сум презадоволна од тоа како „Фигурела“ функционира кај нас . Никогаш не ни бев скептична, за време на сите овие години се покажа дека „Фигурела“ е токму тоа сто недостасувало, а посебно горда сум на фактот што имале лојални клиентки кои се со нас од самото отворање. Тоа е огромен доказ дека „Фигурела“ функционира беспрекорно, благодарна и горда сум и на нашиот стручен тим кој е со мене исто така од самиот почеток. Без нив „Фигурела“ немаше да биде она што е денес. Тоа што сме заедно сите овие години мислам дека кажува многу, како за нашиот начин на функционирање и работа, така и за успешноста и резултатите кај клиентите.

Важите за една од најубавите жени во Македонија. Кој е резултатот на ова?

Благодарам на убавите зборови, навистина ми значат. Мојот изглед е веројатно благодарение на добрата генерика првично, но и на „Фигурела“ која активно ја практикувам 13 години. Редовно тренирам, истовремено водам сметка за тоа што го внесувам во организмот (балансирана исхрана и здрава пред се) и се грижам за себеси, како надворешно, така и внатрешно. Убавината е меч со две острици, не можете да зрачите однадвор, ако од внатре не сте исполнети и среќни. Тоа е некое мое генерално мислење кога ќе се спомене убавина.

Неодамна ги донесовте во вашето судио смарт солариумите кои се нова генерација на солариуми кои не ја оштетуваат кожата? 

„Смарт Солариум“ е една од водечките фабрики во светот кои произведуваат солариуми . Дизајнираат професионални солариуми од 1981 година ,со цел да ги добијат најперформативните и најнапредни уреди во светот. „Смарт Солариум“ има развиено UV Save технологија со која им гарантираат на сите корисници сончан и еднаков тен ,со целосна заштита на кожата продуцирајки и колаген. Смарт Солариумите исто така може да се користат само како козметички третман за продуцирање на колаген на кожата без користење на УВ зраци.

Како функционираат и колку третмани се доволни за да се постигне ефект?

Ефект се постигнува веднаш после првиот третман , во зависност од типот на кожата и и од тенот кој што го очекува клиентот се одредува и колку сесии ќе бидат доволни и со колку минути ќе се стартува. Резултатите се индивидуални. Морам да нагласам дека сум горда што сме единствено студио кое може да се пофали со ваков тип на солариуми овде во Скопје. Еден од солариумите кои ги имаме во „Фигурела“ е „Смарт солариум трон“. Со неговиот електронски селектор можете да направите третман со фотобиомодулација (стимулација на колаген) проследен со УВ третман. Овој начин ќе донесе подобар тен и поприродна боја, благодарение на ефектот на регенерација на светлината со бранова должина од 633 нм. . Наскоро пристигнува и најновиот Смарт солариум со колагенска терапија и бреезер од хијалуронска киселина …Тоа е една уникатна понуда за прв пат во регионот, деталите за истиот ќе ги откриеме наскоро.

Кои се вашите препораки за добар изглед, вклучувајки го начинот на исхрана и вежбањето? Што ги советувате дамите?

Освен физичката активност и умереност во исхраната има и други фактори кој допринесуваат за убав изглед и добро здравје . Позитивна мисла и добро расположение, помалку стрес и квалитетен сон се дефинитивно основа за свеж, младешки и убав изглед.

Колку жените се грижат за своето тело?

Забележувам дека во последните години свеста кај жените е на повисоко ниво за разлика од пред десетина години и сега исклучително внимаваат на својот изглед и стил . Во последно време се повеќе се физички активни и обрнуваат внимание на изгледот, внимаваат на исхраната, се хранат здраво и балансирано, се негуваат и ја одржуваат својата форма.

 

Апаратот „Ендосфера“ за прв пат го донесовте во Македонија и тоа е единствено и најдобро решение во борбата со целулитот и обликувањето на телото. После колку третмани се гледа ефектот и како функционира?

Ендосферата е исто така италјански производ и навистина е вистина кога велите дека е најдобар во борбата против целулитот. Освен што успешно ја отстранува „кората“ од кожата, ја зголемува и циркулацијата , ја зајакнува имунолошката функција , го намалува фиброзното ткиво, го подобрува тонусот и што е најважно од се, го подигнува задникот дури за 2 сантиметри Резулататите се забележуваат веднаш после првиот третман и се видливи.

Кој е советот кој ќе им го дадете на дамите за нивниот изглед и дали имате во план да донсете и други новитети?

Мојот совет за секоја дама е никогаш да не престане да се грижи за својот изглед и тело без разлика на годините , обврските и условите што ги има . Физичка активност и насмевка како украс на лицето , во тоа е клучот на младешкиот и негуван изглед Во однос на новитетите, тука е новиот смарт солариум кој што наскоро пристигнува во нашето студио. Паралелно работиме на нови промотивни пакети, како за вежбање, така и за третмани со Ендосфера. Ќе бидеме дел од и од регионалната конференција за жени „Профемина“, па сите дами кои сакаат да се запознаат со услугите кои студио „Фигурела“ ги нуди, може да повелат на осми декември во хотелот „Хилтон“ во Скопје.

Извор: Репортер.мк

#ФАЦИ

Петар дојде на аудиција за вработување, а јас бев во жирито, си реков ’види што убав е дечково‘: Љубовната приказна на Емра Куртишова 

Македонската актерка Емра Кутришова неодамна се омажи со својот колега, актерот Петар Стојанов. По три години врска двојката реши да се венча, а свадбата беше во Гевгелија, од каде што е Петар. Емра вели дека имале преубава свадба за која сè уште се зборува. Конечно успеа да ги присобере впечатоците, па во разговор за Репортер ни ја откри и љубовната приказна со сопругот, но и како поминел подготовките околу свадбата. Зборуваме и за идните планови во однос на нејзината кариера.

По 7 јуни, еве уште се зборува за свадбата и баш тоа ми буди радост и ми дава до знаење дека навистина гостите заедно со мене и Петар си поминаа прекрасно“, ни открива актерката Куртишова. На прашањето како сега се чувствува во брак, вели: Искрено, не е ништо поразлично бидејќи ние веќе подолг период живееме заедно. Тоа е доказ дека таа хартија не менува ништо, единствено што на некој начин се официјализира врската. Така што сè си е како што било и до сега. Единствено што сменив, е што освен што го задржав моето презиме, го додадов и неговото, и секако се тоа со заеднички договор‘, ни откри Емра, која публиката ја засака како Исура, од хит-серијата „Преспав“.

Свадбата беше во Гевгелија. Немало многу гости, туку прославата била во најтесниот круг на семејството. Но како и секоја свадба, така и оваа поминала со малку драма.

„За нервозите околу свадбата ангажирани беа сите околу мене, јас бев многу опуштена. Не знам како ми успеа, но, навистина ништо не допираше до мене, едноставно сакав да ми е мирно во душата. Но, пак не беше сè подмачкано. Бидејќи дента патувавме од Скопје и секако чичко Марфи мораше да вмеша прсти, врвот беше дека јас и Петар доцневме на сопствената свадба, не многу долго. Па кога стигнавме наместо ние да ги пречекаме гостите, се случи обратно. Сега кога ќе се присетиме на тој момент ни делува како од некоја комедија, и навистина беше смешно“, вели Емра и додава: Најважно е дека сè помина во најдобар ред, беше убава мини свадба за паметење.

Атмосферата се вжешти кога Петар го зеде микрофонот и буквално не го остави … па, со оглед на тоа колку го крена расположението се пошегував и му предложив во слободно време да пее на свадби, на што ми одговори дека ќе размисли“, се шегува актерката. Таа ни откри и дека немале обичаи бидејќи свадбата ја правеле во работен ден. Сè почнало и завршило во ресторанот, вели актерката, и затоа што биле растоварени од сите обичаи, имале повеќе време за убава веселба.

Интересна е и нивната љубовна приказна, за која Емра првпат открива во разговорот за Репортер. “ Искрено да ти кажам, љубовта почна необично и неочекувано. Во 2018 имаше аудиција за вработување на нови актери во Театарот за деца и младинци. По некоја случајност јас бев дел од жирито и тогаш прв пат го видов Петар. Кога излезе на сцената, си помислив ’види што убав е дечково хаха‘. Морам да признаам дека му личеше сцената и имаше потенцијал за да се вработи и стане дел од театарот. Така и бидна“, искрена е актерката Куртишова-Стојанова и додава: Нашиот прв заеднички процес во театарот беше претставата „Едвард раце ножици“ каде почнаа првите љубовни искри, ама од негова страна, а јас ’се држев бев ’како незаинтересирана. Тој момент не траеше долго, не можев да му одолеам и се случи љубов. Почнавме да живееме заедно и сфативме дека добро ни оди, па решивме да се земеме“.

Заедничката работа во театарот, кога се и колеги и во љубовна врска, колку и да е добра, некогаш носи непријатни моменти, кавги. Па зборуваме и за тоа, на што актерката вели: „Реално тоа до сега се нема случено, но, не е чудо да се случи. Приватноста се остава на влезот пред театарот, наша задача е со полна концентрација да си ја одиграме претставата, а проблемот да се реши по завршувањето на истата. Јас и Петар сме различни во карактерите, ама сметам дека тоа е причината зошто сме заедно. Секако дека нè привлекуваат исти нешта и тоа го прави балансот во врската“, открива таа.

Емра во моментов е во Србија, каде подолг период работи на филм и серија. Но, засега, вели таа не смее да открива многу, бидејќи сè уште е рано. И оваа година зад себе имаа успешна работа во Театарот за деца и младинци. Ни откри дека на куклениот фестивал во Подгорица, со претставата „Палешка“ таа и нејзиниот колега Мартин Јорданоски добиле награда за партнерска игра. Потоа се случила претставата „Роња“ која сè уште ги добива сите главни награди од фестивалите. „Морам да признаам дека оваа претстава е една од поубавите во нашиот театар, и топло ја препорачувам на сите оние што не ја гледале.

Во моментов во театарот се работи „Франкенштајн“ и со нетрпение ја очекуваме премиерата“, раскажува таа. Публиката ја засака како Исаура, па ја прашаме дали мисли дека е време да ѝ се врати на телевизијата и дали ќе има нова сезона на хит-серијата?

“ Преспав ми фали веќе две години, и не само мене. Публиката си го кажа своето, серијата помина со огромен успех, а, за тоа се доказ бројните пораки кои ги добивам на Инстаграм. Секоја успешна приказна си има свое продолжение, па да се надеваме дека тоа ќе се случи и со Преспав, открива Емра.

Александра Георгиев

 

 

Continue Reading

#ФАЦИ

Пандев го гледаше Елмас во Наполи

Поранешниот капитен на Македонија, Горан Пандев присуствуваше на натпреварот во Џенова, меѓу неговиот поранешен клуб и Наполи. Имаше можност да го гледа својот наследник во репрезентацијата, Елиф Елмас, кој не се прослави на овој натпревар.

Елмас успеа да добие жолт картон по само 13 секунди игра и со тоа да собори еден неславен рекорд во историјата на италијанскиот фудбал. Напаѓачот жестоко стартуваше над противничкиот играч Гудмундсон. За потсетување, натпреварот меѓу Џенова и Наполи заврши без победник 2:2.

 

Continue Reading

#ФАЦИ

Караванот „Македонијо во срце те носиме“ патува во Велес

Проектот со потписот на Скендеровски продукција, а во чии рамки 12 македонски изведувачи препеаја исто толку родољубиви песни, сите во нов аранжман од маестро Николче Мицевски, има цел да им се продолжи векот на песните и да се испрати порака особено до  младите генерации  за нивната земја и нејзиното наследство.

 

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020-2023

error: