Медиасет.мк

Медиасет

Алкараз ги надмина Ѓоковиќ и Федерер, но остана зад Надал

Со триумфот во финалето на Ролан Гарос, Карлос Алкараз стана најмладиот тенисер кој победил на сите три подлоги на Грен слемовите, но има повеќе рекорди што може да ги собори и оние што не може.

Со победата над Александар Зверев (6:3, 2:6, 5:7, 6:1, 6:3) во Париз, тој ја освои третата Грен слем титула по успехот на УС Опен и Вимблдон.

Тоа го направи на возраст од 21 година и 35 дена, со што стана четвртиот најмлад човек што го направил тоа.

Ги надмина играчите како Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер кои не му се ни блиску по овој параметар, но остана зад три големи тениски легенди.

На третото место на таа листа се Рафаел Надал (21 година и седум дена), Матс Виландер (20 години и 109 дена) и Бјорн Борг (20 години и 27 дена).

Трендинг

На почеток
error: