Медиасет.мк

Медиасет

Apple го подготвува најскапиот iPhone досега

Најпопуларниот модел на Apple е iPhone 15 Pro Max, кој во моментов е најскап.

Тогаш не е ни чудо што, според гласините, „apple“ за следната година го подготвува iPhone 17, кој ќе биде нивниот најтенкиот, но и најскап модел.

Новите гласини велат дека Apple би можел да се откаже од тоа и да претстави модел кој според спецификациите би требало да биде појак, но и поскап од моделот Pro Max.

Според достапните информации, конечниот дизајн на уредот се уште не е завршен, па ни Apple сè уште не знае точно која би била идеалната дијагонала за новиот iPhone.
Во моментов, тие тестираат неколку типови дизајни, вклучувајќи модел со алуминиумско тело и помал хардверски засек на предната страна на телефонот, во кој ќе бидат сместени FaceID сензорите и камерата.

Интересно, позицијата на камерите на задната страна на телефонот наводно ќе биде блиску до врвот, но во средината. Што се однесува до дијагоналата на екранот, се размислува за дијагонала помеѓу 6,12 и 6,67 инчи.

Ќе биде интересно да се види колку тој модел ќе биде тенок, со оглед на тоа што треба да се продава како „Слим“. Инаку, компанијата неодамна го претстави својот најтенок таблет досега, а новиот iPad Pro со дијагонала од 13 инчи е тенок само 5,1 mm.

Трендинг

На почеток
error: