Медиасет.мк

#ТРЕНД

Богатството на Илон Маск за еден ден се зголеми за 32 милијарди долари

Богатството на американскиот претприемач Илон Маск се зголеми за 32,6 милијарди долари за само еден ден и достигна 304,2 милијарди долари, според податоци на магазинот „Форбс“. Растот се должи на значителниот скок на вредноста на акциите на неговата компанија „Тесла“.

На тој начин, богатството на Маск се врати на нивото од ноември минатата година, кога за првпат надмина 300 милијарди долари.

Маск беше најбогат човек на планетата и пред подемот на „Тесла“. Сега, сепак, неговото богатство ја зголеми разликата во однос на неговиот најблизок ривал во бизнисот, извршниот директор на француската групација на компании ЛВМХ (Louis Vuitton Moet Hennessy) Бернар Арно, чие богатство изнесува 200,6 милијарди долари.

Акциите на „Тесла“ поскапеа вчера, на првиот ден од тргувањето на Њујоршката берза во оваа година, за 13,53 отсто, достигнувајќи 1.199,78 долари по акција, поради извештаите за рекордно зголемување на понудата на електрични возила во 2021 година.

Компанијата на Маск испорача 936.172 електрични возила на клиенти, што е зголемување од 87 проценти во споредба со 2020 година.

Трендинг

На почеток
error: