Медиасет.мк

Медиасет

Мареј најави враќање: Со еден колк и без лигаменти

Британскиот тенисер Енди Мареј (36) најави враќање и покрај новата повреда со која се здоби на мечот од третото коло на турнирот во Мајами против Томаш Машах.

Чешкиот тенисер напредуваше по речиси три и пол часа игра (5:7, 7:5, 7:6), а многу му помогна повредата на Мари на крајот од мечот.

Енди успеа да ја надополни негативата од 5:2 во третиот сет, да израмни, но потоа се повреди. И покрај тоа, тој успеа да го одведе мечот во тај-брејк, но не и да слави.

По мечот, Енди изјави дека ова е последен меч што го играл во Мајами, што му била честа база во изминатите години.

Набрзо се огласи преку социјалните мрежи, каде можеби сугерираше дека изјавата по натпреварот била прерана.

„Кон крајот на вчерашниот натпревар во Мајами, доживеав целосно кинење на лигаментите на АТФЛ, како и речиси целосно кинење на лигаментите на КФЛ. Ќе се видам со специјалист за зглобови кога ќе дојдам дома за да преземам дополнителни чекори. Непотребно е да се каже колку ми е тешко ова, прифаќам, бидејќи ќе отсуствувам долго време. Но ќе се вратам, со еден колк и без лигаменти во зглобот, кога ќе биде вистинското време“, напиша Мареј.

Трендинг

На почеток
error: