Медиасет.мк

Медиасет

Мистеријата на новиот проект на Ѓоковиќ: Руинирани терени и можност тој да ја напушти Србија

Сега поминаа речиси седум месеци откако беа демолирани терените на Новак Ѓоковиќ во Дорќол, откако најдобриот тенисер на сите времиња се откажа од таа приказна минатата пролет.

Уривањето на објектот замислен како своевиден тениски центар на Србија, Александар Шапиќ го придружуваше со помпезни зборови.

„Ова е важно историско место, а ние веќе дојдовме до точка каде што нашите терени се на половина метар од Споменикот на бранителите на Белград во 1915 година. Го поддржувам спортот, но важно е и историското и културното наследство и сега овде отстрануваме три суда“, рече Александар Шапиќ, градоначалник на Белград, на Споменикот на бранителите на Белград во 1915 година за време на уривањето на судовите што му припаѓаа на Тенискиот центар Новак.

И се започна неколку месеци порано кога Ѓоковиќ одлучи дека е време да се откаже од проект кој на крајот не го достигна нивото што го замисли.

Во сенка на неговиот настап на Мастерсот во Рим, како бомба одекна веста дека ја затвора тениската академија. Ѓоковиќ потоа објави дека на 1-ви јуни ќе го врати својот тениски центар во Белград и дека клубот ќе престане со работа, што подоцна се случи.

Сите во Дорќол беа информирани за оваа намера, само ќе се задржи соработката со некои веќе спонзорирани играчи.

Инаку, Тенискиот центар постоеше околу 15 години, таму се играа седум АТП турнири и еден ВТА турнир. Тој беше главна база на подготовките и тренинзите на Ѓоковиќ кога беше во Белград, но и на бројни други тенисери, дури и странски. Од овие терени, Ноле се пресели во безброј напади на најголемите трофеи.

„Го враќаме центарот во градот, не знаеме што ќе се случи сега, што ќе одлучи градот да прави со тој клуб. Според мене, дадов пријателски предлог да биде национален тениски центар, што беше желба на Тенискиот сојуз на Србија и на сите нас тенисерите во изминатите 15-20 години. Овој спорт кој и даде многу на Србија заслужува да има тениски центар. Тоа е идеално“, започна Ѓоковиќ.

Новак одлучи дека нема да има ништо со терените во Дорчол и дека се доведува во ситуација во која не сака да биде откако не доби дозвола за проширување, па потоа се насочи кон други опции.

Сигурно е дека му треба тениски центар за да може да се подготви за турнирите кои ги има во текот на годината, потребна му е вистинска база.

Несомнено е дека Ѓоковиќ секогаш зборува за тоа како треба систематски да се решаваат работите во српскиот тенис и да се создаде систем кој од година во година би произведувал млади играчи. Франција има национален тениски центар кој со години продуцира таленти, а на тој пат би можела да се најде и Србија со добро воспоставен систем.

Претходно се шпекулираше дека Новак сака да изгради вистинска академија (планирал да се прошири и да изгради нови објекти во Дорќол), врз основа на испробаните модели кои постојат во светот, но сега сето тоа изгледа далеку.

Трендинг

На почеток
error: