Медиасет.мк

Медиасет

На Ѓоковиќ му предвидуваат шокантен пораз

Влијателните тениски веб-страници „Tennis 365“ и „Tennis.com“ не се убедени во успехот на Новак Ѓоковиќ на Вимблдон.

„Тенис 365“ пренесува дека Новак не изгледал баш добро за време на турнирот, поради операцијата на коленото, извршена на 5 јуни.

Се нагласува дека опоравувањето е импресивно, но и дека Ѓоковиќ се чини дека не е во форма да им наштети на Карлос Алкараз и Јаник Синер.

,,Ѓоковиќ досега не изгледаше убедливо и можеше да доживее шокантен пораз пред финалето“, е заклучокот од нивната анализа.

Исто така, најмногу доверба имаат во Алкараз, за ​​кого во полуфиналето предвидуваат победа над Јаник Синер.

На веб-страницата „Tennis.com“ е објавен и интересен текст кој во делот посветен на обложување ја предвидува победата на Холгер Рун во осминафиналето.

Како причини, покрај физичките проблеми, ја наведуваат не преголемата форма оваа сезона, како и помалите проценти на сервиси.

,,Рун има силен сервис, може да погоди се од основната линија, има самодоверба. Рун е еден од ретките тенисери кои излегуваат против Ѓоковиќ и се чувствуваат како да се подобри“, се вели во текстот на „Tennis.com“. .

Натпреварот меѓу Србите и Данците е последен на програмата на Централниот терен и ќе започне во доцните попладневни часови.

Трендинг

На почеток
error: