Медиасет.мк

Медиасет

На синот на Бајден му се заканува затворска казна од 25 години

По Доналд Трамп, во Америка се одржува уште едно историско судење. Синот на актуелниот американски претседател, Хантер Бајден беше обвинет за нелегално поседување оружје во периодот кога злоупотребувал наркотици. Сега му се заканува казна затвор од 25 години, а на самото судење светската јавност ги слушна вознемирувачките детали за неговите поранешни партнери.

Судењето на Хантер Бајден продолжи во судот во Вилмингтон со сведочењето на неговата поранешна сопруга и поранешна девојка.

Поранешната девојка на Хантер Бајден, Зои Кестан, изјави пред поротата дека тој злоупотребувал крек кокаин „на секои 20 минути“ кога првпат се сретнале.

Таа го запознала Бајден (54) за време на „приватен танц“ во „клуб за господа“ во Њујорк и пред судот изјавила дека тој често вадел готовина за зделки со дрога.

Ова е прво судење на синот на актуелниот претседател на САД за кривично дело.

Хантер Бајден беше обвинет дека свесно лажел на 12 октомври 2018 година кога лажно пополнил формулар потребен за купување пиштол. Хантер тогаш изјавил дека не бил корисник на дрога за да ги купи револверот и муницијата во продавница за оружје во Вилмингтон и дека нелегално го поседувал пиштолот 11 дена.

На Хантер Бајден сега му се заканува затворска казна до 25 години доколку биде осуден по сите три точки во случајот.

Тој се изјасни за невин, а неговиот адвокатски тим вели дека бил во опоравување во моментот кога го купил пиштолот.

Обвинителството се очекува да ги заврши своите докази откако повика уште шест сведоци, меѓу кои Хали Бајден, поранешната партнерка на Бајден и вдовицата на неговиот брат, како и полицајци од Делавер, агент на ДЕА и експерт за форензика.

Меѓу другите сведоци на обвинителството беше Гордон Кливленд, поранешен вработен во продавница за оружје, кој му го продал пиштолот на Бајден во 2018 година.

Во своето сведочење, Кливленд рече дека му рекол на Бајден и на сите други клиенти да го пополнат формуларот со вистинити изјави.

Обвинителството се обидува да докаже дека Хантер, кој напишал мемоари за неговата зависност од дрога, злоупотребувал крек кокаин во времето кога ги купил пиштолите.

Маќеата на обвинетиот, првата дама на САД Џил Бајден, повторно била на суд. Таа седеше во првиот ред зад Хантер Бајден, заедно со неговата сопруга Мелиса Коен Бајден и агент на Тајната служба.

Хантер исто така се соочува со судење во Калифорнија под обвинение дека не платил 1,4 милиони долари данок.

Трендинг

На почеток
error: