Медиасет.мк

Медиасет

Надал ќе донесе одлука за настапот на Ролан Гарос по Мастерсот во Рим

Надал моментално се наоѓа во Мадрид, каде во првото коло загуби само еден натпревар од младиот Дарвин Бланш.

„Свесен сум за тоа што се случува. Искрено, играв против играч кој направи многу грешки и ми ги олесни работите. Со најголема почит кон играчот кој има голема иднина, тој направи големи грешки и натпреварот траеше еден час. Нема да носам одлуки за тоа да можам да се натпреварувам, мислам дека е логично по се што направив во Париз“, изјави Надал.

Следен ривал ќе му биде Алекс де Минор, кој го елиминира минатата недела во Барселона.

“Тоа не е нешто што многу ме загрижува. Единственото нешто што е важно е што сè уште играм во Мадрид. Не ми значи многу поразот или победата во сабота. Има многу поважни работи за мене. Победа или пораз нема да ја промени мојата кариера. Во Барселона играв еден сет, вториот сет беше невозможен. Ќе видиме што можам да направам.“.

Надал во текот на кариерата се справуваше со повреди.

“Тоа е дел од мојата кариера, за жал. Имав многу повреди и морав да се вратам. Добрата работа е што успеав многу брзо да се вратам силен, затоа успеав да ја задржам мојата позиција, бев конкурентен. Денеска е поинаква приказна „Никогаш не сум бил надвор од турнејата толку долго, со толку многу операции. Не сум негативен, само реален. Јас сум тука да истражам што може да се случи“, рече Надал.

Надал моментално е само 512. играч во светот.

Трендинг

На почеток
error: