Медиасет.мк

Медиасет

Новак ја зголеми предноста на врвот на АТП листата

Новак Ѓоковиќ нема да игра на Мастерсот во Мадрид оваа недела, но сепак е на врвот на АТП листата.

Новак ја започна 422-та недела на чело на тенискиот караван и со тоа ја зголеми предноста пред најблиските сопатници Јаник Синер и Карлос Алкараз кои во негово отсуство ќе бидат ѕвезди на турнирот во Мадрид.

Минатата недела Новак имаше 1.285 поени пред Синер, но сега разликата е уште поголема.

Новак загуби 45, а Синер 90 поени, па Ѓоковиќ сега има 1.330 поени предност.

Ѓоковиќ е на чело со 9.990 бодови, додека Синер е втор со 8.660.
Карлос Алкарас загуби 500 поени во однос на минатата недела и е трет со 8.145 поени.

Данил Медведев е четврти со 7.085 поени, Александар Зверев е петти со 5.425 поени.

Најмногу профитираше победникот на турнирот во Барселона, Норвежанецот Каспер Руд, кој е шести со 4.480 бодови.

Финалистот на Барселона, Гркот Стефанос Циципас, ја задржа седмата позиција со 4.030 бодови.

Во Топ 10 се и Андреј Рубљов (3.380), Хубет Хуркач (3.675) и Григор Димитров со 3.640 поени.

Што се однесува до српските тенисери, Ласло Џере забележа пад од 35. на 39. место и има 1.150 бодови.

За шест места падна и Душан Лајовиќ, од 59. на 65. место и има 846 бодови.

Зад него е Миомир Кечмановиќ, кој падна за шест места и има 830 бодови.

Трендинг

На почеток
error: