Медиасет.мк

Медиасет

Ѓоковиќ откри непознати детали од операцијата: Во драмата биле вклучени експерти од целиот свет

Со убедливата победа против Вито Коприва со 6:1, 6:2, 6:2, Новак Ѓоковиќ го започна својот поход кон осмата титула на Вимблдон.

Иако српскиот ас одигра доминантен меч, главниот наратив не беше неговата игра туку состојбата на коленото.

Ѓоковиќ пред нешто повеќе од дваесет дена направи операција на менискусот по повредата со која се здоби на Ролан Гарос, а за многумина беше изненадување што за толку краток период се одлучи на хируршка интервенција, бидејќи последен пат заврши на операционата маса, ситуацијата беше поинаква.

Тој тогаш долго ја одложуваше операцијата поради повреда на лактот и беше доста емотивен во текот на целиот процес. Овој пат сè помина сосема поинаку.

„Ситуациите се различни од едноставна причина што делот од телото е различен. Имаше спротивставени и различни мислења кога станува збор за повредата на лактот, додека за коленото сите ортопеди, хирурзи, доктори по општа медицина, сите луѓе со кои контактирав или моите луѓе од тимот, кои беа многу и кои контактираа со тие четворица, пет. часа, апсолутно од целиот свет, сите се согласија дека треба да се оперира и да го извади тој дел од менискусот“.

Сето тоа го натерало Новак да не размислува премногу.

„Токму поради уникатноста на сите лекари и нивната согласност брзо се решив на тој чекор. Чекор кој е инвазивен третман, хируршка интервенција наречена артроскопска, каде што се користат инструменти, но штетата предизвикана при таа интервенција е многу помала отколку што била за лактот. И по таа операција на лактот се вратив доста брзо, по шест недели одиграв натпревар. Додуша, со лактот беше поинаку бидејќи чувствував дека неколку месеци потоа имам проблем со техниката на сервисирање. Морав да го сменам движењето, механиката и тоа навистина ми пречеше. Концептот на играта ми се промени, што не е случај за коленото“.

Тој исто така објасни како се одвивал самиот процес на закрепнување.

„Чувствував од првиот ден кога почнав да играм тенис, иако постепено моравме да го зголемуваме интензитетот, дека некои работи не се менуваат значително како лактот. Сето ова ми влеа сила и верба дека процесот на рехабилитација ќе одземе помалку време и дека ќе се вратам на посакуваното ниво што е можно поскоро. Така беше, денеска одиграв добар натпревар во однос на околностите што ги имав три недели со повреда на коленото и рехабилитација и презадоволен сум.

Новак Ѓоковиќ во четврток во второто коло ќе игра против Британецот Џејкоб Фирли.

Трендинг

На почеток
error: