Медиасет.мк

Медиасет

Ѓоковиќ откри што најмногу му пречи по тениската сензација на годината

Новак Ѓоковиќ доживеа прилично тежок и неочекуван пораз во третото коло на Индијан Велс од Лука Нарди со 6:4, 3:6, 6:3, а по мечот откри што најмногу го мачи од почетокот на година.

Српскиот тенисер постојано потенцираше колку му пречи непобедувањето на Австралија опен, но и тоа што досега не ја започнал сезоната како 11 пати. Овој пат доживеа убедлив пораз од 123. играч на годината, што е сензација на годината во тениските кругови.

Што можеше да направи поинаку? Тоа прашање го доби на прес-конференција, а откри што толку многу го мачело.

„Да, нема титули оваа година. Тоа не е нешто на што сум навикнат. Ја започнав сезоната во поголемиот дел од мојата кариера со освојување на Грен слем или, знаете, победа во Дубаи или на кој било турнир. Тоа е во ред. Знаете, тоа е дел од спортот. Само треба да го прифатите. Некои добиваш, некои губиш. Се надевам дека ќе освојам уште една титула и ќе продолжам понатаму. Претпоставувам дека секој трофеј што ќе го освојам ќе биде одличен“, изјави Ѓоковиќ.

И навистина, Ѓоковиќ одамна нема направено ваква серија без трофеј, па сега повторно станаа актуелни приказните за неговото пензионирање. Сепак, најголемиот досега одигра само три турнири на кои не освои трофеј, а веднаш почнаа гласините дека неговото време е завршено.

Во минатото, тоа обично го мотивирало да најде дополнителна сила.

Трендинг

На почеток
error: