Медиасет.мк

Медиасет

Отфрлена тужбата против Меган Маркл

Американскиот суд ја отфрли тужбата за клевета што ја поднесе нејзината полусестра Саманта против Меган Маркл.

Саманта Маркл започна правна постапка против војвотката од Сасекс поради коментарите што Меган ги даде во интервју со Опра Винфри и во емисијата „Хари и Меган“ на Нетфликс.

Судијата Шарлин Едвардс Ханивел од Флорида, која пресуди во корист на поранешната актерка, во одлука на 58 страници рече дека тужителот „не успеал да идентификува каква било изјава што би можела да го поддржи тврдењето за клевета“.

Саманта Маркл исто така нема да може повторно да ја поднесе тужбата, бидејќи таа е трајно отфрлена, пренесува Sky News.

Постарата сестра Маркл, која го дели истиот татко како Меган, рече дека коментарите на парот за време на интервјуто со Винфри во 2021 година биле „злонамерни лаги“.

Војвотката и рекла на Опра Винфри дека пораснала како единствено дете, а исто така открила дека нејзината сестра го вратила своето моминско презиме откако Меган почнала да излегува со Хари.

Судијата оцени дека изјавите на војвотката не може да бидат клеветнички бидејќи или мислењето е „суштински точно засновано на доказите забележани во судницата“, или тие мислења „не можат да се сметаат за клеветнички“.

Саманта Маркл првпат поднесе тужба за клевета против нејзината помлада сестра во март 2022 година.

Меган и Саманта наводно не разговарале со години, а по пресудата, адвокатот на војвотката изразил задоволство од одлуката на судот.

Трендинг

На почеток
error: