Медиасет.мк

Медиасет

Силен топлотен бран во Грција: Предупредувања поради високите температури, доктори цела низ Атина

Грција беше погодена од првиот топлотен бран во сезоната, кој ги затвори училиштата, како и археолошките локалитети како Актрополис, а лекари се распоредени низ Атина.

Како што јави Ројтерс, метеоролозите предвидуваат дека температурата денеска и утре ќе достигне 43 степени Целзиусови. Акропол денеска ќе биде затворен од пладне до 17 часот, а два дена ќе бидат затворени и многу основни училишта и градинки низ државата.

Минатата година, високите температури поттикнаа разорни пожари и дождови предизвикаа некои од најголемите поплави досега, според Ројтерс. Високи температури беа забележани минатата година во поголемиот дел од јужна Европа, вклучувајќи ги Португалија, Франција, Шпанија и Италија.

Пожарите оваа година во Грција започнаа порано од очекуваното, вклучително и оној во март. По минатогодишните разорни шумски пожари, Грција ги засили подготовките за гаснење пожари, ангажирајќи повеќе персонал и засилувајќи ја обуката за спасувачите.

Трендинг

На почеток
error: