Медиасет.мк

Медиасет

Тојота најави електричен автомобил сличен на Тесла: Сакаат да се вратат на кинескиот пазар

Јапонскиот производител на автомобили Тојота планира следната година на кинескиот пазар да го лансира првиот целосно самоуправувачки електричен автомобил опремен со напреден систем за автономно возење сличен на Тесла, соопшти GAC Toyota.

Заедничкото вложување со кинеската државна групација Гуангжу Автомобили (ГАЦ) има за цел да го врати пазарниот удел на јапонскиот производител на автомобили во Кина со тоа што ќе ги достигне кинеските ривали во технологиите за хибридни, батерии и паметни возила.

Групата објави серија цели за иновација на настан на крајот на јуни во Гуангжу, пренесува Ројтерс.

GAC Toyota најави дека следната година ќе го лансира теренецот Boži 3Ks, како прв модел кој ќе биде опремен со систем кој ќе овозможи напредна помош при возење за паркирање и навигација на автопати и градски сообраќај.

Ова би го осигурало неговото лидерство во понудата на технологија за автономно возење меѓу сите странски брендови во Кина, се вели во соопштението, пренесува Танјуг.

GAC Toyota го развива системот со Momenta Global, стартап кој развива софтвер за автономно возење за производителите на автомобили вклучувајќи го и Mercedes-Benz.

Работи и со Huawei за да може да користи софтвер за контрола на возилата, почнувајќи со електричен седан кој ќе биде лансиран во 2025 година на кинескиот пазар.

Трендинг

На почеток
error: