Медиасет.мк

Медиасет

Верстапен на пол-позиција во трката за Големата награда на Австралија

Маркс Верстапен, светскиот шампион во Формула 1, ќе стартува од пол-позицијата во трката за Големата награда на Австралија.

Синоќа се одржаа квалификациите на патеката во Мелбурн, а најдобро време имаше Холанѓанецот во болидот на Ред Бул, 1:15.915 минути.

Тоа е негова 35-та пол-позиција во кариерата и ќе ја бара својата 57-ма победа во кариерата на патеката во Мелбурн.

Возачот на Ферари, Карлос Саинц, кој имаше заостанување од 270 илјадити делови од секундата зад Верстапен, ќе стартува од втората стартна позиција.

Ова е голем резултат за Саинц кој пред две недели беше подложен на апендектомија.

Серхио Перез од Ферари беше трет со време од 1:16.274.

Следуваат Ландо Норис, Шарл Леклер, Оскар Пјастри, Џорџ Расел, Јуки Конуда, Ленс Строл и како десетти Фернандо Алонсо.

Поранешниот светски шампион Луис Хамилтон ќе стартува од 11. позиција.

Трендинг

На почеток
error: