Медиасет.мк

Медиасет

(Видео) Бостон го нокаутираше Дончиќ за титулата во НБА: Постави нов американски кошаркарски рекорд

Бостон Селтикс го совлада Далас Маверикс во петтиот натпревар од финалната серија на НБА лигата со 106:88 и со тоа по 18-ти пат ја освои титулата шампион.

До овој вторник беа изедначени со Лос Анџелес Лејкерс со 17 титули, а сега повторно го презедоа водството кое го држеше речиси во целата своја историја. Претходните две титули ги освоија во 2008 и 1986 година.

МВП на големото финале беше Џејлен Браун со 21 поен на последниот меч, а најефикасна на петтиот меч Џејлен Тејтум со 31 поен и 11 асистенции.

Бостон беше најдобриот тим во лигата во текот на целата сезона, тие победија на 64 натпревари во лигата, а потоа отидоа со 16-3 во плеј-офот.

По точно 16 години од последната титула Бостон стигна до титулата. Тие стигнаа до финалето на Источната конференција шест пати во претходните осум сезони, а беа поразени во финалето на НБА во 2022 година од Голден Стејт.

Дончиќ мечот го заврши со 28 поени, 12 скока и пет асистенции, додека Кајри Ирвинг стигна до 15 со девет асистенции.

Трендинг

На почеток
error: