Медиасет.мк

Медиасет

(Видео) Неколку секунди од дебатата предизвикуваат страв: „Бајден е готов. Изгледаше дезориентиран“

„Сè што требаше да направи Џо Бајден е да го повтори својот говор за состојбата на Унијата што ги исполни очекувањата“.

Оваа реченица е од почетокот на анализата на Политико за дебатата во која Бајден не само што ја разочарал, велат, туку и влеал страв кај демократите, меѓу кои може да се слушне дека треба да најдат друг кандидат за претседател.

Дебатата покажа дека Бајден на моменти го губи својот циклус на мисли, што според некои набљудувачи предизвика „паника“ во Демократската партија и кампањата Бајден-Харис. Ваквите моменти им дадоа на поддржувачите на Трамп дополнителен материјал за напади. Имено, може да се слушне дека лошиот настап на Бајден во дебатата им наштетил на шансите на демократите да го победат Доналд Трамп на изборите.

Дејвид Акселрод, демократски стратег кој беше вклучен во победите на Барак Обама во две претседателски кампањи, остро го коментираше настапот на Бајден. „Изгледаше малку дезориентиран. Стануваше посилен како што одминуваше дебатата, но до тој момент мислам дека паниката започна“, изјави Акселрод за Си-Ен-Ен.

„Со Бајден е готово – така предвидувам“, рече Џеј Сурдуковски, адвокат и демократски активист во Њу Хемпшир.

Трендинг

На почеток
error: