Медиасет.мк

Медиасет

Алкараз во полуфинале на Индијан Велс

Карлос Алкараз и Данил Медведев синоќа успеаја да се пласираат во полуфиналето на Мастерсот во Индијан Велс.

Шпанскиот тенисер го совлада Александар Зверев со 2:0, во сетови 6:3, 6:1 и така му се одмазди за поразот на Австралија опен во четвртфиналето.

Натпреварот траеше само еден час и 19 минути, ако не го сметаме прекинот од речиси два часа предизвикан од пчелите.

Прекинот дојде при резултат 1:1 во првиот сет, а во продолжение Алкараз стигна до брејк веќе во четвртиот гем. До крајот на првиот сет не беше забележана ниту една брејк топка, па Алкараз лесно поведе со 1:0.

Во вториот дел од играта, Зверев дури три пати беше слаб на свој сервис, па Алкараз брзо стигна до 4:0. Набрзо го затвори мечот со брејк и го испрати Зверев на пат за Мајами.

Алкараз во полуфиналето ќе игра против Јаник Синер, кој рутински го совлада Јиржи Лехечка со 2:0.

На другата страна од ремито, Медведев го совлада Холгер Руне со 2:0, по сетови 7:5, 6:4.

Мечот траеше два часа, а за време на него имаше вжештени страсти, па Медведев и Руне на крајот не се поздравија срдечно, но немаше поголем скандал.

Во првиот сет беше многу тензично, Руне пропушти три брејк топки во шестиот гем, за во следниот да се откаже од сервис. Сепак, Данас се врати и израмни на 4:4, а потоа Медведев пропушти две можности за нов брејк.

Клучниот гејм во првиот сет беше 11-ти, бидејќи Русинката искористи една брејк топка во неа, а потоа го затвори сетот со уште четири врзани поени.

Вториот сет беше нешто пократок, а Руне поведе со 0:2. Медведев потоа „додаде гас“ и врза четири натпревари. Руне не се опорави од тоа, па немаше ни шанса да пробие до крајот.

Во полуфиналето Медведев ќе игра против Томи Пол, кој по драмата го елиминира Каспер Руд со 2:1.

А лани во Индијан Велс го имавме полуфиналето Алкараз – Руне, додека Медведев играше со вториот најдобар Американец на АТП листата. Тогаш тоа беше Френсис Тиафо, сега е Томи Пол.

Новак Ѓоковиќ беше елиминиран во третото коло од Лука Нарди, кој подоцна беше поразен од Поло. Србинот е единствениот од четирите најдобри тенисери во светот кој не се пласираше во полуфиналето на Индијан Велс.

Трендинг

На почеток
error: