Медиасет.мк

Медиасет

(Видео) SpaceX на Маск ја лансираше најмоќната ракета на светот, таа беше изгубена пред крајот на летот

Ракетата Starship на SPACEX, дизајнирана за евентуално испраќање астронаути на Месечината, заврши речиси цел пробен лет во вселената денес при својот трет обид, но беше уништена при нејзиното враќање на Земјата откако стигна подалеку од кога било досега.

За време на директен пренос на летот, коментаторите на SpaceX рекоа дека контролата на мисијата ја изгубила комуникацијата со вселенското летало за време на неговото повторно влегување во атмосферата со хиперсонична брзина.

Ракетата се приближувала до планираното место за несреќа во Индискиот Океан околу еден час по лансирањето од Јужен Тексас.

Неколку минути подоцна, SpaceX потврди дека леталото е „изгубено“. Најверојатно изгорел или се распаднал при повторно влегување или паѓање во морето.

Од нејасни причини, SpaceX одлучи да прескокне една од примарните цели на пробниот лет – обидот повторно да се запали еден од моторите Raptor на Starship додека лебди во ниска орбита. Ова се смета за клучно за идниот успех.

Сепак, исполнувањето на многу од планираните цели на летот претставува пресвртница во развојот на вселенско летало што е клучно за растечкиот сектор за лансирање на сателити на SpaceX, основан во 2002 година од Илон Маск, и лунарната програма на НАСА.

Шефот на НАСА, Бил Нелсон, му честиташе на SpaceX за, како што рече, „успешниот тест лет“.

Претседателката на SpaceX Гвин Шотвел на X објави дека тоа е „неверојатен ден“.

Трендинг

На почеток
error: