Медиасет.мк

Медиасет

Американски таблоид: Експертот за Паркинсон ја посетил Белата куќа осум пати во една година

Докторот на Џо Бајден се сретнал со водечки вашингтонски невролог во Белата куќа, според списокот на посетители на Белата куќа прегледан од Њујорк Пост, конзервативен американски таблоид. Оваа информација беше објавена откако Бајден во интервју за ABC News пред два дена ја отфрли можноста за полагање независен когнитивен тест и јавно објавување на наодите.

Њујорк пост пишува дека од пописот произлегува дека др. Кевин Канард, експерт за Паркинсонова болест во Медицинскиот центар Волтер Рид, се сретна со Др. Кевин О’Конор, доктор по остеопатска медицина кој со години се грижи за здравјето на претседателот. Приказната ја пренесе и Гардијан.

Средбата се одржала во резиденцијата на клиниката на Белата куќа на 17 јануари. Канард бил во Белата куќа вкупно осум пати од август минатата година. Во седум од тие посети, последната кон крајот на март, тој се сретна со Меган Насворти, врската меѓу Волтер Рид и Белата куќа.

Бајден постојано одбиваше да подлежи на какво било когнитивно тестирање, вклучително и во август 2020 година кога го отфрли прашањето на новинарот велејќи: „Зошто, по ѓаволите, би направил тест?“. „Вашингтон пост“ вчера објави дека помошник во Белата куќа рекол дека О’Конор, кој му е лекар на Бајден од 2009 година, никогаш не му препорачал на Бајден да направи когнитивен тест.

О’Конор рече дека неговата најважна работа секој ден е да му каже „Добро утро, господине претседателе“ на Бајден за да го насочи на вистинскиот пат.

За време на интервјуто на Бајден за ABC News, водителот Џорџ Стефанопулос, кој беше директор за комуникации во Белата куќа на Клинтон, го праша Бајден дали поминал специјални когнитивни тестови. „Никој не рече дека морам… рекоа дека сум добар“, одговори Бајден.

Подоцна во емисијата, Бајден беше прашан дали ќе направи независен невролошки и когнитивен преглед и ќе ги објави резултатите. „Секој ден имам когнитивен тест. Сè што правам – знаете, јас не водам само кампања, туку го водам светот“, рече тој.

Трендинг

На почеток
error: