Connect with us

#ЖИВОТ

Буре вино на аукција во Франција продадено за 800.000 евра

Буре вино „Corton Renardes Grand Cru“ од гроздоберот од 2021 година, е продадено на хуманитарна аукција – за 800.000 евра. Ова е рекорд во наддавањата, според аукциската куќа „Сотби“.

Дел од приходите ќе ѝ бидат подарени на Националната федерација за солидарност со жените, а дел – на Институтот „Кири“. Првата организација се бори против насилството врз жените, а втората спонзорира медицински истражувања за борба против ракот на дојката. Организаторите на наддавањето потсетија дека ова е најстарата хуманитарна аукција на вино во светот. Основана е 1859 година и речиси секоја година се нудат над 500 видови вино. На 161-то наддавање годинава, поради неповолните временски услови, винарите учествуваа со само 349 буриња, додека лани бројката достигна 630 буриња.

„Нов рекорд на аукцијата за ’Претседателското буре‘ (приходите ќе одат во добротворни цели) – одбраното вино беше продадено за 800.000 евра по 15-минутна битка на наддавањето“, објави аукциската куќа на Твитер.

Уникатноста на серијата лежи во тоа што виното се точи во специјално буре од бургундиски даб од највисок квалитет, со волумен од 228 литри, дизајнирано од мајсторот Франсоа Фрер. Во 2020 година „Претседателското буре“ беше продадено за 780.000 евра.

#ЖИВОТ

Рецепт за лиснати полжави со афион

Состојки:

За тестото:

– 600 гр брашно

– 150 гр шеќер

– 10 гр сол

– 1 кесичка сув квасец

– 100 гр путер

– околу 250 мл топло млеко

– 2 јајца

– 2 лажички цимет

За полнење:

– 400 гр мелено семе од афион

– 150 гр шеќер

– 50 гр путер

– 200 мл млеко

– 2 лажици мармалад од кајсии

Подготовка:

Во сад ставете брашно, квасец, шеќер, сол и цимет. Потоа подгответе топло млеко и додадете путер во него. Измешајте ги сувите состојки и додадете го подготвеното млеко и путерот. Додека мешате, додадете ги јајцата, па месете го тестото додека не почнат да се создаваат меурчиња.

Се замесува тесто во топка, се покрива со крпа и се остава на топло место додека не се удвои. Потоа уште еднаш измешајте и оставете да нарасне. Во меѓувреме подгответе го филот.

Прво истурете го млекото во тенџере и додадете го путерот. Неопходно е да се готви на тивок оган.

Continue Reading

#ЖИВОТ

Рецепт за најпопуларниот коктел во Германија

Џин Басил Смеш е коктел од џин, босилек и свеж сок од лимон, направен по моделот на популарниот Виски Смеш.

Виски Смеш, од друга страна, за прв пат е направен на крајот на 19 век, и е комбинација од лимон, нане, шеќер и мраз.

Варијација на темата со џин ја измислил пред 15 години Јорг Мајер, сопственик на германскиот бар Бар Ле Лајон во Хамбург, кој рецептот го објавил на својата веб-страница.

Со текот на времето, коктелот стана вистински хит меѓу Германците, а потоа и во остатокот од светот. Покрај џин, босилек и лимон, ќе ви треба и едноставен сируп, незаменлива состојка во бројните коктели.

Лесно можете да го направите така што ќе загреете еднаква количина на вода и шеќер и мешајќи додека не се раствори шеќерот. Потоа тргнете го од оган, изладете и употребете по потреба.

Состојки:

8 до 10 големи листови босилек
75 мл џин
22 мл сок од лимон
22 мл едноставен сируп (мешавина од вода и шеќер)
мраз

Подготовка:

Листовите босилек ставете ги во шејкер за коктели и лесно издробете ги.

Додадете го џинот, сокот од лимон и едноставниот сируп во шејкер за коктели. Додадете два грста мраз и протресете.

Напитокот процедете го во чаша полна со мраз. По желба посипете со малку сода вода. Украсете со дополнителни листови босилек.

Continue Reading

#ЖИВОТ

Најголемата крофна во светот тежи 102 килограми

Се сруши уште еден Гинисов рекорд и тоа во полето на гастрономијата. Готвачот Ник ди Џовани и Лин Дејвис создадоа ново чудо, огромна крофна за којашто ја освоија титулата за „Најголемата крофна во светот“. Розовата џиновска крофна тежи 102 килограми и е еднаква на околу 1500 нормални крофни.

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020-2023

error: