Медиасет.мк

Медиасет

Црна Гора, станови до 20 евра: Еве што всушност можете да најдете за тие пари

Се ближи летната сезона, а Црна Гора е обично една од главните дестинации. Но, во контекст на поскапувањето на летните аранжмани, годинава многумина веќе почнаа да бараат „станови до 20 евра“.

Барем така покажува пребарувачот Гугл, а ние се обидовме да видиме што може да се најде на црногорското приморје за тие пари на стартот од сезоната.

Како што е вообичаено да ја започнеме летната сезона на 15-ти јуни, ние ја започнавме нашата потрага на Airbnb од тој датум и ги „искажавме“ стандардните 10 ноќевања.

Разочарување на самиот старт – во Тиват, за 15-20 евра од ноќ, најдовме само кревет за едно лице во хостел и шатор. А во Будва го нема ниту тоа.

Сепак, потрагата не беше залудна и набрзо стигнавме до над 20 резултати кои одговараат на дадениот буџет.

Најприфатлива е двокреветна соба во Сутоморе, која во дадениот период се издава за речиси нереални 10 евра од ноќевање. Очекувано е многу скромна и е малку подалеку од плажата (наводно 500 метри), но има тераса со поглед на море, чајна кујна и мало купатило.

Излегува дека има опсег на сместување во Сутоморе до 20 евра, особено ако сте подготвени да направите некои компромиси. За 13 евра од ноќ најдовме соба со два посебни кревети, фрижидер и клима, иако бањата и кујната ја делите со други гости, а за 20 евра – дури три лица можат да преноќат во студио со свои кујна, бања, клима и тераса со со поглед.

Во Бар најдовме еднокреветна соба од 15 евра – како што е наведено, се наоѓа во куќа со вкупно 4 спални соби и голема градина, на еден километар од плажа, две минути од пазар и 20 минути пешачење до центарот. Во собата може да се сместат еден возрасен и до две деца.

Во Улцињ има повеќе опции за „стан под 20 евра“. Најдовме една двокреветна соба „речиси во центарот на градот, а сепак надвор од гужвата и вревата“ – за вкупно 17 евра од вечер и исто така високо оценети од претходните гости. Исто така, делењето соби се чини е популарна опција во Улцињ, каде, како во хостел, плаќате само за вашиот кревет – од 10 до 15 евра.

Трендинг

На почеток
error: