Медиасет.мк

Медиасет

Дали Ѓоковиќ го најави крајот?

Поранешниот тенисер број четири во светот, Тим Хенман, во повлекувањето на Новак Ѓоковиќ од турнирот во Мајами најде подлабоки причини отколку што наведе српскиот тенисер во своето објаснување.

По поразот од Лука Нарди во третото коло на Индијан Велс, Ѓоковиќ навести дека нема да биде во второто полувреме на „Саншајн двојки“, а потврдата стигна набрзо.

Набрзо преку социјалните мрежи се огласи и светскиот рекет број еден, објаснувајќи дека причината за откажувањето е тоа што сака поинаку да го балансира својот распоред.

Како што беше познато, оваа сезона во центарот на вниманието се Грен слемовите и Олимписките игри.

“Збогум Мајами! За жал, оваа година нема да играм на Мајами опен. Во овој дел од мојата кариера, морам да го балансирам мојот личен со мојот професионален живот. Жал ми е што нема да играм пред некои од најдобрите и најстрасните фанови на планетата. Со нетрпение очекувам да се натпреварувам во Мајами во иднината“, напиша Ѓоковиќ на социјалната мрежа „Икс“.

Британецот смета дека Ѓоковиќ можел поинаку да го формулира своето објаснување, а тоа што не предизвикал сомнеж.

„Тоа е прилично разоткривање на позадината во одредени аспекти, бидејќи тој лесно можеше да каже „лактот не ми се опорави“ или „топките се тешки во пустината“ и тој ќе паузира поради тоа. Никој не би рекол ништо, но кога ќе Објаснете го тоа така што води до повеќе шпекулации кога зборувате за вашиот професионален и личен живот“, изјави Хенман за Sky Sports, додавајќи:

„Значи, да, држам скрстени прсти дека тој ќе биде успешен и ќе ги реши проблемите што ги има и дека ќе го видиме повторно на теренот во блиска иднина“.

Тениската јавност, вклучувајќи го и Хенман, се сомнева дека Ѓоковиќ може, како и во минатото, да одигра само неколку турнири, да се појави на Грен слем и потоа да го освои.

Ѓоковиќ ќе мора да се навикне на земјена подлога пред Ролан Гарос, па следниот турнир на кој ќе учествува ќе биде Мастерсот во Монте Карло.

Турнирот во Кнежевството започнува на 6 април и се игра на земјена подлога. Наградниот фонд е 5.950.575 долари.

Трендинг

На почеток
error: