Медиасет.мк

Медиасет

(Фото) Бејби Лазања ги одби парите од државата за успехот на Евровизија

Бејби Лазања објави дека не сака да ги прифати 50.000 евра што му ги даде хрватската Влада за неговиот успех на овогодинешниот Евросонг.

По веста и оваа парична награда од државата, тој се огласи на Инстаграм и ја повика владата да ги донира парите на оние на кои им се повеќе потребни.

„Им благодарам на хрватската Влада за паричната награда од 50.000 евра. Сепак, тие пари не можам да ги прифатам. Првата причина, најважна и доволна е што има многу други поединци и организации на кои ќе им се помогне многу повеќе со овие пари. Од г Детска хематологија, онкологија и трансплантација на хематопоетски матични клетки, КБЦ Загреб Ви благодариме“, напиша Лазања на вашиот Инстаграм профил.

Да потсетиме, Владата на Хрватска одлучи да го награди Бејби Ласања со 50.000 евра, откако се истакна на овогодинешниот избор за песна на Евровизија и го освои второто место. Ова го соопшти техничкиот премиер Андреј Пленковиќ на седницата на Владата.

Трендинг

На почеток
error: