Медиасет.мк

Медиасет

Нереални податоци: Ова не се случило во тенисот цели 11 години

Мастерсот во Рим ни донесе ситуација каква што не се случила во женскиот тенис цели 11 години.

Имено, пласман во полуфиналето обезбедија Ига Швјонтек, Коко Гоф, Арина Сабаленка и Данијеле Колинс.

Така, за прв пат од 2013 година се случи ситуација на еден ВТА турнир да ги имаме тројцата најдобри тенисери во светот – Ига е прва, Арина втора и Коко трета на листата.

Последен пат ваква ситуација имавме на Ролан Гарос во 2013 година, кога играа Серена Вилијамс, Марија Шарапова и Викторија Азаренка која се уште е активна.

Во полуфиналето на Рим годинава ќе го гледаме мечот меѓу Швионтек и Гоф и Сабаленка и Колинс.

Интересно, во машка конкуренција годинава немаме ниту еден од четворицата најдобри светски тенисери во полуфиналето – отпаднаа Новак Ѓоковиќ и Данил Медведев, додека Јаник Синер и Карлос Алкараз го пропуштија турнирот поради повреди.

Трендинг

На почеток
error: