Медиасет.мк

Медиасет

Голем пресврт во случајот против браќата Тејт: Жените се откажале од тужбата?

Една жена се повлече од случајот минатиот месец, а две други побараа да бидат „декласифицирани“ како жртви на сослушувањето зад затворени врати во романскиот главен град Букурешт во петокот наутро.

Ова значи дека од седумте жени кои првично излегоа со наводи за силување и трговија со луѓе, остануваат само три и сега судиите ќе треба да одлучат како да постапат по случајот.

Романската полиција првично ги уапси браќата Тејт кон крајот на 2022 година и ги држеше во притвор неколку месеци пред да бидат ослободени со кауција.

Инспекторите тврдат дека двајцата мажи – кои имаат двојно британско и американско државјанство – формирале криминална банда со две жени за сексуална експлоатација и трговија со други жени, но сите ги негираат наводите.

Наводните жртви биле однесени во згради на периферијата на Букурешт, каде што обвинителите изјавиле дека биле сексуално експлоатирани и физичко насилство од страна на бандата.

Извор од Букурешт изјави за Дејли Меил: „Две жени рекоа дека повеќе не сакаат да се гледаат како жртви, а друга го стори истото минатиот месец“.

Тоа значи дека случајот сега виси на конец бидејќи речиси половина од седуммината се повлекоа. Судијата нема да мора да ги слуша правните приговори на адвокатите и да одреди нов датум за уште едно прелиминарно рочиште.

Дејли Мејл видел копија од налогот, во кој се наведува дека трите жени се соочуваат со вкупно единаесет обвиненија – три точки за силување, шест точки за сексуален напад и две точки од обвинението за трговија со луѓе.

Судијата нареди тие да бидат екстрадирани назад во ОК, но само откако романскиот случај беше завршен и тие сега се вратија во својата вила во Букурешт и ги негираат новите обвиненија.

Претставниците на Тејт одбија да коментираат кога беа контактирани од Дејли Мејл.

Трендинг

На почеток
error: